Ciekawostki

ROK SZKOLNY 2018/2019

.
4 kwietnia 2019

Z wizytą w Toruniu.

W pierwszych dniach kwietnia uczniowie IV klas naszej szkoły wybrali się na zieloną szkołę do miasta Mikołaja Kopernika.

Wizytę rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem. Wsłuchiwali się w opowieść o historii miasta, podziwiali XIII-wieczne, ceglane mury obronne Starego Miasta i Bramę Klasztorną. Ich zachwyt wzbudziła Krzywa Wieża, której kąt nachylenia wynosi aż 140 cm.

Następnie, podziwiając zabudowania Starego Miasta, zwiedzili średniowieczną Bazylikę katedralną     św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty będącą jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyku w Polsce. Przyglądali się licznym kaplicom w bocznych nawach kościoła, ozdobionym                         w barokowe i rokokowe ołtarze, rzeźby, zdobienia, a także przepiękne, neogotyckie witraże.

Słuchając jednej z najsłynniejszych toruńskich legend o grającym na skrzypcach flisaku, któremu udało się wyprowadzić plagę żab z miasta dotarli pod Ratusz. Tam przyglądali się fontannie, pomnikowi na cześć dzielnego Iwa i liczyli żaby.

Po południu czwartoklasiści zwiedzili zabudowania Twierdzy Toruń – Fort IV. Pokonując z pochodniami  labirynt korytarzy i schodów wysłuchali opowieści przewodników o historii i roli pruskiej twierdzy. Wspólnie rozwiązywali zadania ukryte w podziemiach podczas gry terenowej.

Drugiego dnia odwiedzili Żywe Muzeum Piernika. W magiczny sposób przenieśli się do              XVI-wiecznej piernikarni. Pod okiem mistrza zdobyli uprawnienia czeladnicze, przy własnoręcznym wyrobie pierników według najlepszych receptur sprzed 500 lat, a ponadto wzięli udział w warsztatach dekorowania pierników pod okiem artystek-malarek.

Kolejnym przystankiem było Geodium. Ta interaktywna wystawa w całości poświęcona jest Ziemi jako planecie. Instalacje pozwalają na samodzielne przeprowadzanie eksperymentów wyjaśniających dlaczego mamy cztery pory roku, czym jest pole magnetyczne, konwekcja, atmosfera, trzęsienie Ziemi, zorza polarna czy efekt Coriolisa. Po wspaniałym pobycie w Centrum Popularyzacji Kosmosu uczniowie pod okiem opiekunów udali się na Rynek Staromiejski, aby zakupić pamiątki                  i pachnące cynamonem pierniki. Dzień dopełniły gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Ostatni dzień rozpoczął się od wizyty w Domu Mikołaja Kopernika. Nowoczesne muzeum zachwyciło seansem w kinie 4D, projekcjami wizualnymi i nowoczesną, interaktywną ekspozycją dotyczącą nauki, życia codziennego mieszczan i dokonań wielkiego astronoma.

Następnie uczniowie zawędrowali na ulicę Franciszkańską 9, gdzie mieści się Muzeum Podróżników im. Tony ego Halika. Tam podziwiali ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich.

Najważniejszym punktem trzeciego dnia w Toruniu było Planetarium. W wygodnych fotelach                                 i z okularami na nosach wspólnie uczestniczyli w fascynującym pokazie opowiadającym o budowie Wszechświata, układzie gwiazd, konfiguracji planet na tle zodiaku, fazach Księżyca i zjawiskach widocznych z Ziemi na niebie. Wszystkie te niezwykłe obrazy widoczne były na ogromnej kopule ponad głowami widzów.

W środowy wieczór z uśmiechami na twarzach i głowami pełnymi wiedzy wszyscy uczniowie wrócili do Szczecina.


29 marca 2019

Język niemiecki na wesoło!

W ramach Szkolnego Dnia Języka Niemieckiego nasi   starsi uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością w ubieraniu się  w barwy flagi Niemiec, wykonali prace plastyczne o niemieckich landach, a  młodsi uczniowie wystawili przedstawienie teatralne  pt. " Wir suchen einen  Mann für Prinzessin Fröschi".

Każdy włączył się w obchody tego dnia, tak jak umiał i chciał. Z  tego wydarzenia śmiało można wysnuć wniosek, że język niemiecki też może być pretekstem do przyjemnej zabawy, a przez to i  nauki.

Do zobaczenia za rok:)

Dzień Języka Niem

DzienJNiem

DzienJNiem

DzienJNiem

DzienJNiem

DzienJNiem


24 października 2018

Niezwykła lekcja teatralna!

W środę odwiedzili naszych najstarszych uczniów aktorzy Teatru Współczesnego oraz reżyser "Malali", spektaklu, który otworzy cały cykl przedstawień dla młodych widzów. Są one częścią składową projektu pani Kamili Paradowskiej "Dorosłość". Uczniowie mogli poznać bliżej bohaterkę, tytułową Malalę, przez przygotowane zajęcia warsztatowe. Wysłuchali przemówienia, które wygłosiła podczas wręczania jej Nagrody Nobla oraz prześledzili koleje jej życia, zestawiając je z etapami własnego dorastania.

W drugiej części spotkania byli słuchaczami i obserwatorami próby czytanej do tego spektaklu. To było niesamowite przeżycie. Móc towarzyszyć aktorowi w jego pracy nad rolą, zajrzeć niejako w głąb spektaklu zanim ujrzy on światło dzienne, czy dokładniej - światła ramp.

Na wszystkich etapach tego niezwykłego spotkania najważniejszy był dialog. Rozmowy dotyczyły bardzo ważnych doświadczeń osobistych i społecznych. To początek niezwykłej relacji artystów z młodymi widzami -  adresatami sztuki pod tytułem "Malala", którą obejrzymy już w grudniu.


4 października 2018

Niezapomniana wyprawa nad morze!

Najstarsze klasy swoją jesienną wycieczkę zaplanowały do Świnoujścia. Podziwialiśmy krajobraz delty Świny ze Wzgórza Zielonka, zachwycaliśmy się kolorem Jeziorka Turkusowego, ale przede wszystkim świetnie się ze sobą bawiliśmy, czy to spacerując po promenadzie, czy korzystając z atrakcji nowego aquaparku. Lubimy takie wyprawy, bo możemy trochę odsapnąć od szkolnej rutyny i po prostu beztrosko się bawić.


26 września 2018

Wrażenia z wycieczki młodszych klas do Zoo

26 września klasy młodsze spędziły niezapomniany dzień pełen wrażeń w ZOO w Eberswalde. Dzieci obserwowały zwierzęta na dużych, naturalnych wybiegach, Mogły również towarzyszyć, np. pingwinom czy wydrom  podczas ich karmienia. Wiele radości sprawiła im wizyta w cichym lesie zamieszkałym przez oswojone daniele, które chętnie podchodziły do karmienia i głaskania. W tropikalnym pawilonie ogrzewały się wielkie, groźne gady i pająki. Dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały gipsowe figurki zwierząt. Na koniec pobytu odpoczywały, bawiąc się na jednym z pięciu placów zabaw.


23 września 2018

Z wizytą u niemieckich przyjaciół

W dniach 10 - 14 września 2018 klasa 5m pod opieką pań  Donaty Kozińskiej i Krystyny Bujak uczestniczyła w wymianie młodzieży z partnerską szkołą Freie Schule Prerow.

Uczniowie ćwiczyli znajomość języka niemieckiego, poznawali okolice nadmorskiego Prerow oraz zwiedzali Oceanarium w Stralsundzie. Wraz z niemieckimi uczniami brali udział w warsztatach fotograficznych w Zingst, rzeźbili w kamieniu, wyklejali z gliny elementy architektoniczne charakterystyczne dla półwyspu Darß oraz szukali bursztynów.

W maju grupa uczniów z Niemiec odwiedzi nas w Szczecinie.

Program dofinansowany był przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży.


ROK SZKOLNY 2017/2018


25 maja 2018

Wiosenna wycieczka klas pierwszych

23 maja klasy I A i I M wybrały się na wycieczkę nad Jezioro Głębokie. Dogodny dojazd, słoneczna pogoda i piękne krajobrazy wprawiły nas w doskonałe humory. Dzieci ochoczo i z sukcesami wzięły udział w podchodach i konkursie przyrodniczym. Wspólny posiłek, słodki poczęstunek, zabawy i gry sportowe zwieńczyły to pełne wrażeń, wiosenne spotkanie.


24 maja 2018

23 maja 2018 r.  w Prywatnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. L. Piwoni odbył się  II Wiosenny Konkurs Fletowy szkół muzycznych I st.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Villa Grawitza działające w Szczecinie przy Al. Wojska Polskiego 115, a jego celem była: prezentacja umiejętności uczniów, mobilizacja uczniów do efektywnego ćwiczenia na instrumencie oraz wymiana doświadczeń.

Przesłuchania przeprowadzone były w różnych kategoriach. Jury powołane przez organizatora konkursu w składzie: Halina Sidorowicz – przewodnicząca, Iwona Radin-Rutkowska oraz Hanna Każmierczuk oceniało:

- prawidłowość gry pod względem warsztatowym,

- intonację,

- prezentację na scenie i interpretację.

W konkursie należało przedstawić jeden utwór solowy (powinien być wykonany z pamięci), a w kategorii duety i tria – również jeden utwór (może być wykonany z nut)

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci - nagrody.

Lista laureatów Prywatnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. Leonarda Piwoni:

Kalina Zorga flet, kl. I Pszczółka – mel. Popularna – Kat. I – II miejsce

Gabriela Perwenis – flet - Mały murzynek – C. Debussy

Lena Gaul – flet - Temat z Szcherezady – M. Rimski-Korsarkow – Kat. IV – III miejsce

Adam Kędzierski - La cumparcita – M. Rodriguez – Kat. II - wyróżnienie

Duet: Gabriela Perwenis, Lena Gaul – Kat. Duety – II miejsce American Patrol – F. W. Maecham

Zofia Dudra Sicilienne – G. Faure – Kat. IV – I miejsce

Duet: Zofia Dudra, Gabriela Perwenis – Kat. Duety – II miejsce - Ehli ehli – melodia hebrajska

Nauczyciel : Iwona Radin-Rutkowska

Gratulujemy uczniom i Mistrzowi!


23 maja 2018

Konkurs na najlepiej wykonany utwór obowiązkowy z  fortepianu

W środę  23 maja o godz. 13.05 odbył się szkolny konkurs fortepianowy na najlepiej wykonany utwór obowiązkowy w kl. IV –VI.

Do przesłuchań zgłosiło się 10 osób z w/w klas. Należało wykonać następujące utwory:

- w klasie IV – „Kołysankę" Zenona Kowalowskiego

- w klasie V – „Kołysankę w kolorze nieba" Janiny Garści

- w klasie VI – „W polu lipeńka" Witolda Lutosławskiego

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu komisja ogłosiła co następuje:

KLASA IV

I miejsce -  nie przyznano

II miejsce - Ina Streitfeld

III miejsce -  Natalia Orłowska

KLASA V

I miejsce -  nie przyznano

II miejsce   ex aequo: Sebastian Radin – Rutkowski , Tatiana Rotkiewicz

III miejsce  ex aequo :Pola Jałowiecka, Amelia Miroszewska

KLASA VI

I miejsce - Mateusz Amernik

II miejsce  ex aequo  - Jan Pełczyński, Kamila Torbacka

III miejsce - Urszula Stawicka

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


8 - 11 maja 2018

Co się działo w grodzie Kraka, czyli wycieczka klas siódmych.

Do Krakowa wyjechaliśmy nietypowo, bo nocą. Chcieliśmy jak najdłużej być na wycieczce. Próbowaliśmy spać w autokarze, ale to naprawdę bardzo trudne i… niezwykle zabawne:)

W każdym razie wczesnym rankiem siedzieliśmy sobie nad Wisłą i patrzyliśmy na Kraków. Z panią przewodnik przemierzaliśmy kręte i wąskie uliczki starego miasta wchłaniając powolutku atmosferę tego niezwykłego miasta. Odwiedziliśmy Kościół Mariacki, Alma Mater i jej piękny dziedziniec z niezwykłymi różowymi akacjami, wysłuchaliśmy hejnału i wymieniliśmy, niczym w messengerze, gest machania dłonią  z hejnalistą. Po południu zwiedziliśmy Podziemia Rynku - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Po pysznej kolacji - naleśniki! - wylądowaliśmy w hotelu, gdzie też było bardzo przyjemnie, ale i kulturalnie:)

Drugi dzień okazał się hitem. Już od rana wędrowaliśmy ścieżkami Ojcowskiego Parku Narodowego i zrobiło się wakacyjnie. Słońce przyjemnie grzało, ptaki śpiewały, rośliny czarowały swoim przepychem i urodą. Żyć, nie umierać! Odwiedziliśmy Jaskinię Łokietka, po której oprowadzał nas przesympatyczny przewodnik o znaczącym nazwisku Grzegorz Pieczara:). Odnaleźliśmy Źródło Miłości, w którym, jedni chętnie a drudzy mniej, radośnie zanurzaliśmy co najmniej dłonie, by zapewnić sobie miłość "bliźnich"( czyt. najprzystojniejszych obu płci) . Potem trzeba było znów wdrapać się na szczyt Pieskowej Skały na dziedziniec  tamtejszego zamku. Widok wynagrodził wysiłek, był wspaniały. Jeszcze tylko kontrola jakości Maczugi Herkulesa ( trzyma się mocno) i powrót do Krakowa.

Po obiedzie kolejny hit - Wieliczka! Tu nie było niezadowolonych, wszyscy byliśmy pod niesamowitym wrażeniem tego podziemnego królestwa soli. Tego się nie da opisać, to każdy musi sam zobaczyć i… polizać;)

Trzeciego dnia od wczesnych godzin rannych przechadzaliśmy się po komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu. Ileż tam schodów, pokoi i ile arrasów! Mieniło się nam w oczach.

Później poszliśmy do Kościoła na Skałce - ulubionej świątyni Jana Pawła II ( wcześniej staliśmy pod słynnym oknem, z którego rozmawiał sobie z ludźmi) i piliśmy niezbyt pachnącą wodę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Wreszcie niezapomniany spacer po Kazimierzu i wizyta w synagodze oraz na cmentarzu żydowskim. Ukoronowaniem tego pięknego dnia był czas wolny na  krakowskim rynku, a po kolacji wizyta w Bronowickiej Galerii Handlowej;)

Poranek ostatniego dnia poświęciliśmy wizycie w Muzeum Narodowym, gdzie oprócz spotkania z najcenniejszym jego eksponatem, czyli portretem Damy z gronostajem, mogliśmy podziwiać dawną broń białą. Obiad, jak zwykle pyszny, to niemal ostatni punkt naszego programu wizyty w Krakowie. Na pożegnanie pojechaliśmy pod Kopiec Kościuszki i opuściliśmy niezwykle urokliwy i pełen atrakcji Kraków.

Było wspaniale: piękne miejsca, niezwykłe atrakcje i grono sprawdzonych przyjaciół! To dlatego tak lubimy nasze wycieczki szkolne!


10 maja 2018

Wyjście do Teatru Polskiego klas młodszych

10 maja w godzinach przedpołudniowych klasy 0 - III obejrzały bajkę "Przygody Rozbójnika Rumcajsa" w  Teatrze Polskim - Scena na Łasztowni. Spektakl Teatru Polskiego to nowoczesna, kolorowa oraz pełna humoru opowieść o Rumcajsie. Bawi dzieci, wzrusza rodziców, przenosi w baśniowy świat. Porywa muzyką i piosenkami.
Szewc Rumcajs pokłócił się ze starostą Humpalem i opuścił Jiczin, by zamieszkać w Rzacholeckim Lesie. Mieszka tam z żoną Hanką i synem Cypiskiem. Nie lubi się z Jaśnie Panem Hrabią zamieszkującym w Jiczyńskim zamku.

Słynny animowany serial o Rumcajsie powstał 50 lat temu, ale do dziś bawi i wzrusza. Nas porwał piękną scenografią, wspaniałymi strojami i wartką, pełną humoru akcją.

26 kwietnia

25 kwietnia 2018 r. w auli naszej szkoły odbył się koncert pt. "Z tańcem przez świat".

Uczestniczyło w nim wielu wykonawców prezentujących tańce różnych narodów, epok historycznych. Wiedzę na ich temat przybliżyła prowadząca koncert pani Alina Rucińska. Licznie zgromadzona publiczność entuzjastycznie reagowała na występy instrumentalistów solo, w duetach, zespołach, a także tancerek z koła rytmicznego.


25 kwietnia 2018

Wycieczka do lasu (klasa 3m1)

Dnia 25.04.2018 r. wybraliśmy się całą klasą do Nadleśnictwa Chojna. Chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda las wiosną.

Zebraliśmy się pod szkołą o 8:30, ponieważ wycieczka zaczynała się o godzinie 11:00. Pojechaliśmy autokarem. Myśleliśmy, że będzie padał deszcz, ale pogoda była nawet ładna. Kiedy dotarliśmy na miejsce, zjedliśmy śniadanie na polanie. Potem z panią przewodniczką poszliśmy do lasu, która opowiadała nam o różnych gatunkach drzew, zwierzętach leśnych i pracy leśnika. Kiedy wróciliśmy na polanę, piekliśmy kiełbaski i bawiliśmy się.

Po ognisku wesoło wróciliśmy autokarem do szkoły. To była udana wycieczka.

Zosia Biełus klasa IIIm1

3M1 CHOJNA

3M1 CHOJNA


23 - 26 kwietnia 2018

Zielona szkoła klas 5 - Wrocław 2018

Maj zaczął się najprzyjemniej na świecie – wyjazdem na „zieloną szkołę" klas piątych do Wrocławia. Pogoda była wiosenna, rześkie powietrze i słońce - nikt nie miał więc problemu z obudzeniem się wcześnie, wcześnie, za wcześnie (!) i punktualnie o szóstej rano autokar wyruszył  na południe.

Jeśli ktoś spodziewał się, że pierwszy dzień upłynie nam na podróży, mylił się. Poznawanie Wrocławia – miasta (uprzedźmy fakty) przepięknego w swej architekturze i atmosferze – rozpoczęliśmy od Panoramy Racławickiej, czyli monumentalnego obrazu bitwy pod Racławicami (1794). Niektórym kręciło się w głowie, ale huk salw armatnich i szczęk oręża bijące z odrestaurowanego płótna zagłuszył jęki malkontentów. Spod rotundy przenieśliśmy się w ultranowoczesne miejsce – Hydropolis. To centrum nauki o wodzie dostarczyło nam mnóstwo wrażeń i… kropli wody, które przyklejały się do ubrań, kiedy najodważniejsi przebiegali pod tryskającymi w pulsującym rytmie fontannami. Dzień zakończyliśmy meldunkiem w hotelu i kwaterowaniem, które za sprawą ciągle „gubiących się" kart do pokojów nie było łatwym zadaniem.

gr

gr

1 panorama 2 panorama

woda

6 akwarium 7 akwarium

Po śniadaniu drugiego dnia wjechaliśmy na ostatnie piętro najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce – na Sky Tower. Widok zapierał dech w piersi! Pogoda był cudna, więc widoczność z ponad dwustu metrów nad ziemią oszałamiała. Jeszcze zdjęcie, jeszcze grupowa fotka w chmurach i… trzeba było zejść na tę malutką ziemię. Malutką dosłownie – w Kolejkowie, największej makiecie kolejowej w kraju – świat był w miniaturze. Miniaturze tak wzorowo zrobionej, że wciąż mieliśmy wrażenie przebywania w chmurach i podglądania miniaturowych postaci, drzew, samochodów, pociągów, scenek z życia miasta. Czuliśmy się jak giganci zaglądający do ludzkich siedzib.

kola 3mini miasteczka 3 mini miasteczko

mini

Kolejny dzień to wrocławski rynek i zoo. Mieliśmy już panią przewodnik, panią Iwonę, która w ciekawy (wierzcie mi, to nie był zwyczajny przewodnik stereotypowo przynudzający przy kolejnym pomniku ku czci) sposób opisywała nam okolice. Świetnym rozwiązaniem były douszne systemy – interkomy, dzięki którym każdy słyszał najmniejsze słowo przewodnika. A było warto! Afrykarium – nowoczesna budowla, która kryje w swoich podziemiach afrykańską faunę i florę – robiło wrażenie na każdym.

8 ogrod 8 ogrod 10 ogrod

ogrod

Ostatniego dnia znaleźliśmy się w Auli Leopoldinie – największej i najbardziej reprezentacyjnej części głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego". Otarliśmy się o kryminalną historię kradzieży obrazów i wysłuchaliśmy mini koncertu organowego samego Rektora uczelni. Uniesieni barokowymi wnętrzami zostaliśmy „opadnięci" wnętrzem autokaru i bez większych przygód powróciliśmy do naszego miasta – nie mniej urokliwego – bo naszego – Szczecina.


16 -19  kwietnia 2018

Klasy szóste podbiły Warszawę!

Jak co roku wiosną w naszej szkole odbywają się wycieczki. Tradycją jest też, że klasy szóste odwiedzają stolicę.

Wyjechaliśmy w znakomitych humorach wczesnym rankiem, bo okazuje się, że na wycieczkę wstaje się dużo chętniej i łatwiej niż do szkoły.

Podróż minęła szybko, niektórym udało się zdobyć kilka kolejnych "leveli";)

Po pysznym obiadku wybraliśmy się do imponującej Świątyni Opatrzności Bożej. To obowiązkowy punkt programu zwiedzania Warszawy nawet dla niewierzących.

Popołudnie spędziliśmy w przyjaznych komnatach Pałacu w Wilanowie i w jego pięknych, już kwitnących, ogrodach.

Czy wiecie, że spod Kolumny Zygmunta widać Stadion Narodowy? My przekonaliśmy się o tym następnego poranka, gdy rozpoczęliśmy maraton przez wieki zwiedzając Starówkę, Rynek, największe i najważniejsze kościoły, Podzamcze, odwiedziliśmy Pomnik Małego Powstańca i oczywiście Warszawską Syrenkę. Później spacer po Łazienkach, a po obiedzie prawdziwa uczta - Zamek Królewski. Zresztą atrakcjom nie było końca- kolejne dni to: chwila zadumy nad Grobem Nieznanego Żołnierza, Muzeum Powstania Warszawskiego, rzut okiem na Warszawę z najwyższego tarasu Pałacu Kultury i Nauki, Stadion Narodowy. Nawet wizyta w Złotych Tarasach była interesująca:)

Przed samym wyjazdem udało nam się wpaść na niezwykły plac zabaw, gdzie zużyliśmy resztki energii i dużo spokojniej wracało się nam do domów.

Jak co roku, wycieczka udana pod względem dydaktycznym, co cieszy Nauczycieli i Rodziców oraz towarzyskim, bo my naprawdę się lubimy i chętnie spędzamy ze sobą czas, gdzie by to nie było.


8 kwietnia 2018

Warsztaty pierwszej pomocy dla najmłodszych! 

W środę 4.04.2017 najmłodsze dzieci  uczestniczyły w warsztatach pierwszej pomocy zorganizowanych przez wydział geologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych ratowników. Nasi mali kursanci uczyli się jak reagować w razie zagrożenia, wypadku lub niebezpiecznej sytuacji. Wiedzą już, jak nie stracić głowy: jakie czynności po kolei wykonać, kogo powiadomić, jak się robi prawidłową resuscytację według zasady 30 na 2.

Nauka pierwszej pomocy w formie zabawy ułatwia przyswajanie wiedzy i oswaja z zagrożeniem. Nasi mali ratownicy mogą okazać się cenną pomocą w trudnych sytuacjach.

12

3

4

5

7

8


29 marca 2018

W gorących rytmach! 

Uczniowie klas zerowych byli w Pleciudze na barwnym musicalu "Tańcząca gazela i magiczny tam-tam" Aktorzy zabrali dzieci do gorącego świata Afryki, gdzie Miasto Zwierząt baśniowo łączy się z Miastem Ludzi. I jak to w baśniach bywa, dobro zwycięża zło. Wartka akcja, piękne stroje i wspaniała muzyka sprawiła, że uczniowie przeżyli wspaniałą teatralną przygodę.

Podróż kartki świątecznej! 

Uczniowie klasy Im wraz z wychowawcą przygotowali Rodzicom niespodziankę: życzenia świąteczne na pięknych kartkach wielkanocnych. Potem wybrali się na Pocztę Główną, aby własnoręcznie wysłać karty i przy okazji zwiedzić pocztę, do której trafiają wszystkie przesyłki z adresem naszego województwa. To właśnie tu przesyłki rozpoczynają swoją podróż po kraju. Pracownicy poczty mają pełne ręce roboty, w ciągu doby muszą nadać kilkadziesiąt tysięcy przesyłek. Dzieci zwiedziły sortownię listów, działy różnych przesyłek, rozmawiały z listonoszami. Największą frajdę sprawiło im samodzielne stemplowanie daty i pomoc w sortowaniu listów i czasopism dziecięcych.


26 marca 2018

Dzień Języka Niemieckiego! 

W dniu 26 marca 2018 r. odbył się Szkolny Dzień Języka Niemieckiego. Klasy 1-3 wzięły udział w konkursach językowych o różnym poziomie trudności. Klasy 4-7 ozdobiły swoje sale lekcyjne w barwach krajów niemieckojęzycznych i wzięły udział w konkursach plastycznych pt. "Postać z baśni Grimm" oraz  "Moje skojarzenia z krajami niemieckojęzycznymi".

Najmłodsi wykazali się wspaniałym entuzjazmem, starsi fachowo podeszli do zagadnień modowo - wnętrzarskich, a najstarsi wzięli udział z przychylną wstrzemięźliwością. Wszyscy świetnie się bawili.

Serdecznie gratulujemy!


12 lutego 2018

Sprawozdanie z wypadów do filharmonii! 

We wtorek 6.02.18 r. uczniowie klas młodszych wybrali się do Filharmonii Szczecińskiej na koncert pt. "DoNuta taktuje – Na dwa". Młodzi melomani mieli okazję do obcowania z brzmieniem instrumentów dętych drewnianych i blaszanych takich jak: obój, fagot, flet, klarnet czy waltornia. Podczas pięćdziesięciominutowego spotkania uczniowie zachęcani byli do aktywnego słuchania muzyki i współtworzenia nowych kompozycji dźwiękowych.

W poniedziałek 12.02.18 r. kolejna grupa młodych melomanów udała się do Filharmonii Szczecińskiej na koncert "Ja, kompozytor! Beethoven versus Debussy". Wysłuchaliśmy i porównaliśmy ze sobą  kilka najbardziej znanych utworów tych kompozytorów, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod dyrygenturą Piotra Kiełbińskiego. W arkana muzyki poważnej wprowadzali nas Donuta i Półnut.


12 lutego 2018

Pierwszaki uczą się w muzeum!

8 lutego uczniowie klasy 1a i 1 bm mroźnym porankiem wyruszyli do Muzeum Narodowego w Szczecinie na "Spotkanie z Afryką". W czasie zwiedzania aktualnie prezentowanych w muzeum wystaw afrykańskich uczniowie wysłuchali niezwykle ciekawych opowieści pani Doroty o tradycjach, kulturze, sztuce i życiu codziennym ludów Lobi i Soma zamieszkujących Afrykę Zachodnią.


28 stycznia 2018

Jak najlepiej odpocząć w czasie ferii, czyli relacja z zimowiska w Czechach!

Podczas tegorocznego obozu narciarsko – snowboardowego w Czechach skorzystaliśmy z  bogatej infrastruktury ośrodka narciarskiego Černá hora – Janské Lázně. Jeździliśmy na nartach i snowboardzie w Jańskich Łaźniach, Cernym Dule, a także Wielkiej Upie. Uczestniczyliśmy również w nocnej jeździe po czerwonej trasie w Jańskich Łaźniach. Dopisywała nam wspaniała pogoda i, co najważniejsze, cieszyliśmy się znakomitymi warunkami śnieżnymi. Dawno nie widzieliśmy tyle śniegu. Snowboardziści uczyli się w śnieżnym puchu przeróżnych tricków na desce, a narciarze doskonalili technikę jazdy.

Oboz zimowy 2018

Oboz zimowy 2018

Oboz zimowy 2018

Oboz zimowy 2018 Oboz zimowy 2018

Popołudniami ćwiczyliśmy równowagę na trickboardzie, pływaliśmy na basenie, budowaliśmy igloo, zjeżdżaliśmy na ślizgach. Gdy zapadał zmierzch, graliśmy w gry planszowe, malowaliśmy, odbywaliśmy  "Randki w ciemno" na niby i popisywaliśmy się swoimi umiejętnościami w obozowej edycji programu "Mam talent". W ramach poszerzania wiedzy o otaczającym nas świecie zwiedziliśmy urokliwe miasteczko Trutnov.

To był bardzo aktywny, pouczający i relaksujący wypoczynek w pięknej, śnieżnej scenerii czeskich Karkonoszy.


27 października 2017 

Nasz Vincent!

W ostatni czwartek wybraliśmy się do kina Helios na seans filmowy zorganizowany przez naszą nauczycielkę plastyki, panią Krystynę Bujak. Obejrzeliśmy film "Twój Vincent". To było niesamowite przeżycie. Sensacyjne i dramatyczne epizody ostatnich tygodni jego życia, zagadka śmierci i relacje osób, które znały tego wybitnego człowieka zostały pokazane w formie ruchomych obrazów malowanych jego techniką malarską. Fragmenty znanych i podziwianych dzieł przenikały się na ekranie z "domalowanymi" przez stu współczesnych malarzy krajobrazami, portretami i kompozycjami. Nie można było piękniej, pełniej pokazać, jak odbierał świat sam artysta.

Choć tematyka filmu nie była zbyt łatwa, oglądaliśmy go z dużą uwagą, czując, że dotykamy jakiejś niesamowitej prawdy o twórcy i człowieku, o jego pragnieniach i udrękach, tęsknocie, samotności, a nawet szaleństwie.

Kto dotąd nie zachwycił się malarstwem Vincenta van Gogha, po obejrzeniu tego obrazu nabierze apetytu, by się z nim zapoznać.

Do szkoły wracaliśmy dziwnie poruszeni. Obcowanie ze sztuką w każdym zostawia ślad.

Zwiastun filmu : https://www.youtube.com/watch?v=1n1RFgapVq0


23 października 2017 

Integracja czwartaków na piątkę z plusem;)

W dniu 20 października 2017r. odbyła się wycieczka  jesienna klas czwartych. Uczniowie wybrali się na wyspę Uznam, by zobaczyć motyle z całego świata na farmie motyli w Trassenheide, a w nadmorskiej miejscowości  Zinnowitz odwiedzili muzeum, w którym  podziwiali kolekcję żelazek i szkła z XIX i XX wieku. Wycieczkę umiliła wizyta w sklepie ALDI, który napełnił uczniowskie brzuchy niemiecką czekoladą, niemieckimi żelkami i napojami. Było pięknie i pysznie! Poznaliśmy bliżej nasze nowe Panie i sami staraliśmy się pokazać nasze najlepsze strony:) Pierwsze koty za płoty. Teraz niecierpliwie oczekujemy wiosennych wycieczek.


23 października 2017 

Co to za spektakl!

Byliśmy dziś na widowisku muzyczno – teatralnym pt. „Góra-dół – być jak Karłowicz". Wykorzystane zostały w nim poematy symfoniczne kompozytora. Były one inspiracją do stworzenia nowych utworów. Autorem kompozycji jest Mateusz Ryczek,który na zamówienie Filharmonii skomponował muzykę odzwierciedlającą radość, strach, gniew, odrazę i smutek.

Pomysł zaczerpnięty z filmu „To się nie mieści w głowie" okazał się strzałem w dziesiątkę. Autorom scenariusza udało się nas zachwycić i obudzić ciekawość, jak powstaje muzyka w umyśle kompozytora.

Bawiliśmy się świetnie! Znakomite, barwne, pełne emocji widowisko na długo pozostanie w naszej pamięci. Muzyka to genialny wynalazek!

Więcej o spektaklu tutaj: >> kliknij


19 października 2017 

Jesienna wycieczka klas pierwszych

czwartek 19 października uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi. Uczestniczyli w warsztatach "Kolorowa energia", podczas których poznali tajemnice działania turbin wodnych, wiatrowych i ogniw solarnych.

Podczas doświadczeń z wiatraczkami, minipojazdami i różnymi zabawkami, dzieci szukały, gdzie ukryty jest prąd i jak możemy ekologicznie wykorzystać energię wody, wiatru i Słońca. Dużo emocji dostarczyły przejazdy gokartami – oczywiście napędzanymi energią słoneczną. A słońca na szczęście mieliśmy pod dostatkiem, przez cały czas wycieczki!

Korzystając z pięknej pogody dzieci upiekły kiełbaski przy wspólnym ognisku, a po smacznym, samodzielnie przygotowanym posiłku przyszedł czas na harce na placu zabaw.

Oj, nie chciało się wracać do szkoły...


19 października 2017 

Niesamowite spotkanie klas piątych z dziesiątą muzą w Babelsbergu

Wyruszyliśmy lekko spóźnieni, gdyż jedna z dziewczyn zapomniała dokumentów, a bez nich za granicą ani rusz.  Gdy już wyjechaliśmy, droga przebiegła szybko i bez niespodzianek.

Na miejscu przywitała nas olbrzymia instalacja w postaci metalowego  transformersa, który – jak się później okazało – był adekwatną wizytówką wielu atrakcji, które na nas czekały. Najczęściej stanowiły je oryginalne rekwizyty z planów filmowych. Nie zawsze były to obrazy nam znane, gdyż duża ich część to filmografia niemiecka, jednak i tak robiły wrażenie. Olbrzymi King Kong, figura Barona Munchausena, ork z „Władcy Pierścieni" to tylko niektóre z nich.

kl5 wycieczka

kl5 wycieczka

kl5 wycieczka

kl5 wycieczka

Przede wszystkim odwiedzaliśmy miejsca, które tematycznie związane były z filmami. W Panamie – bajkowej krainie pisarza Janocha – pływaliśmy łódkami po niewielkiej rzeczce, a na wystawie „Piaskowy Dziadek i zaginiony piasek snów" podglądaliśmy proces tworzenia animacji. Było też Średniowieczne Miasto, uliczka z westernu, chatka Baby Jagi z „Jasia i Małgosi" i nawiedzony dom. Wokół było też wiele innych, bardziej tradycyjnych atrakcji, a zatem place zabaw, zjeżdżalnia w pniu drzewa, huśtawki, zdalnie sterowane modele samochodów i statków, a także wszelkiej maści sklepiki z pamiątkami i foodtracki z jedzeniem. Nie sposób zresztą wymienić wszystkich miejsc, w których było coś interesującego.

kl5 wycieczka

Największą atrakcją było jednak kończące nasz pobyt w „FILMPARK Babelsberg" show kaskaderów w „Wulkanie", olbrzymiej arenie we wnętrzu „wygasłego" wulkanu, w którym… No właśnie, kto nie widział tego na własne oczy, nie będzie potrafił zrozumieć emocji, które nam towarzyszyły. Szaleńcze jazdy samochodów, skoki motocykli, upadki z wysokości, zjeżdżanie na linie głową w dół, sięgające kilkunastu metrów płomienie, walka na „śmierć  i życie" oraz świetnie zgrane wyczyny kaskaderskie z muzyką – to sedno tych emocji. Było „mega" fajnie i każdemu się podobało.

kl5 wycieczka

kl5 wycieczka

kl5 wycieczka

Wycieczkę zakończyliśmy pełni pozytywnych wrażeń, mając nadzieję, że odwiedzimy jeszcze kiedyś Babelsberg, może prywatnie, bo naprawdę jest tu co zwiedzać!


16 października 2017 

Pasowanie na Uczniów

12 października br., powitaliśmy w szeregach naszej szkoły, uczniów klas pierwszych. Zanim najmłodsi adepci dostąpili zaszczytu pasowania ich na uczniów przez Panią Dyrektor Renatę Wysokińską i Pana Dyrektora Dariusza Dyczewskiego, musieli się wykazać odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, a także złożyć uroczyste ślubowanie. Oceniał ich Profesor Leszek Bazyliński. Egzamin wypadł celująco, a oklaskom nie było końca. Uczniowie klas trzecich muzycznych przygotowali na tę okazję piosenkę, a wychowawczynie wręczyły pierwszakom okolicznościowe upominki.

p1

p4

p3

p6

p7

.

6 października 2017 

Jesienne spotkania z przyrodą

Dobiegły końca "Jesienne spotkania z przyrodą" klas młodszych. Uczniowie mieli okazję rozwinąć swoją wiedzę o płazach na spotkaniu z przyrodnikiem Piotrem Piliczewskim, który na tę okazję przygotował bardzo ciekawą prezentację oraz żywe okazy żab. Przyjmowaliśmy w klasach niecodziennych gości: psy, koty, chomiki, a ich właściciele opowiadali o upodobaniach i trosce jaką trzeba otaczać swoich podopiecznych.

zwierzaki

zwierzaki

zwierzaki

Klasy trzecie wykazały się wiedzą w konkursie przyrodniczym.
Oto jego wyniki:
I miejsce - Ula Pieracka kl. 3M1,  
II miejsce - Ewa Wiaczkis kl. 3M1,  Szymon Łuczaj kl. 3B,  Maja Zamaro kl. 3B,  
III miejsce - Michalina Pilch kl. 3M1.  Gratulujemy! 

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji Greenpeace Polska "Adoptuj pszczołę", w której zebraliśmy 560 zł, za zbiórkę kasztanów, dzięki którym łatwiej będzie przetrwać zimę dzikim zwierzętom oraz za coroczną pamięć o naszych skrzydlatych przyjaciołach ze szkolnego boiska. Organizatorki Renata Sack i Grażyna Sztandera


5 października 2017 

Stralsund zdobył serca siódmoklasistów!  

Co to była za wycieczka! Lało, wiało, ale nam się podobało. Nawet nie spodziewaliśmy się, że tyle przyjemnych wrażeń dostarczy nam wyprawa do tego niemieckiego miasteczka. Najpierw przemierzaliśmy wzdłuż  i  wszerz nowoczesne Oceanarium. Zaopatrzeni w słuchawki z uwagą słuchaliśmy informacji o eksponatach, wystawach i projektach zgromadzonych pod dachem tego imponującego obiektu. Pózniej w strugach deszczu, ale w świetnych humorach, przeszliśmy uroczymi uliczkami do mieszczącego się w murach dawnego kościoła i klasztoru dominikańskiego Muzeum Morskiego. Znacznie mniejsze, ale zachwycające  zgromadzonymi eksponatami, muzeum obudziło w nas miłość do morskich stworzeń, szczególnie do wielkich żółwi, które podpływały do nas ochoczo i z taka sama ciekawością  przyglądały się nam jak my im.

 Stralsund kl7

Stralsund kl7

Stralsund kl7 Stralsund kl7 Stralsund kl7

Kolejnym etapem naszej wyprawy była wizyta w centrum handlowym i przerwa na posiłek.

To, co działo się pózniej, po przekroczeniu bramki do przebieralni aquaparku, przekroczyło nasze oczekiwania. Prawie dwie godziny znakomitej zabawy, zjeżdżalnie, fale, dzika rzeka i znów zjeżdżalnie. Mnóstwo dobrej zabawy, śmiechu i emocji! Aż szkoda było wracać. Udało się zapomnieć o szkole, sprawdzianach  i uczniowskiej codzienności. Znów polubiliśmy się jeszcze bardziej, zdobyliśmy nową wiedzę i naładowaliśmy akumulatory na długie, jesienne miesiące nauki w szkole.

W powrotnej drodze natura obdarowała nas jeszcze jednym prezentem. W promieniach zachodzącego słońca na niebie pojawiła się piękna tęcza. Warto było moknąć, żeby ją zobaczyć.

I znów okazało się, że kto siedzi w domu, może  nie moknie, ale tez niewiele widzi, poznaje i przeżywa!


3 października 2017 

Warsztaty muzyczne

W październiku byliśmy na wspaniałym koncercie w Akademii Sztuki w Szczecinie. Właściwie były to warsztaty muzyczne, gdyż każdy uczeń mógł zagrać na tradycyjnych instrumentach z Chin! Co więcej, byliśmy pierwszymi osobami w kraju, które grały na nich na terenie Polski. Oczywiście, wcześniej usłyszeliśmy je w rękach dwóch wirtuozek – pani Bu Hui, która grała na pipie oraz pani Wu Qi, która grała na guzhengu. Instrumenty te mogą zagrać jedynie pięć dźwięków (na nich opiera się chińska muzyka klasyczna), ale w rękach najlepszych muzyków owa pentatonika otwierała przed nami niezwykłe skojarzenia i pozwalała płynąć wyobraźni w stronę chińskiego muru.

Warsztaty zakończyły się krótkim  koncertem, podczas którego trio: Valentina Renesto, Dariusz Samól (saksofony sopranowy i altowy) oraz Ewa Ruszała (fortepian) przenieśliśmy się na bliski wschód, prezentując muzyczną opowieść o miłości i poświęceniu.

Mamy nadzieję, że taka „żywa" forma poznawania muzycznej kultury innych krajów będzie częściej naszym udziałem, ponieważ wszystkim warsztaty bardzo się podobały.


28 września 2017 

Wycieczka klas szóstych

28 września odbyła się wycieczka jesienna klas szóstych. To był naprawdę udany dzień. Pogoda sprzyjała wszystkim zaplanowanym atrakcjom, a humory dopisywały, więc wyprawa do uroczej miejscowości Zinnowitz na długo pozostanie w pamięci. Wszystko zaczęło się od zanurzenia w wodach Bałtyku. Specjalna gondola przeniosła śmiałków pod wzburzoną powierzchnię morza, gdzie można było zaobserwować meduzy i obejrzeć film o faunie i florze Bałtyku. Po śniadanku wzbogaconym gorącą czekoladą i spacerze po pięknej plaży nadszedł czas na zwiedzanie. Młodzież odwiedziła muzeum żelazka i innych urządzeń, a punktem kulminacyjnym wycieczki okazała się Motylarnia. W gorących i wilgotnych klimatach można było podziwiać egzotyczne motyle w ich naturalnym środowisku. Niektórzy szczęśliwcy potrafili zwabiać co piękniejsze okazy, które siadały im na rękach i poruszały swoimi przepięknymi skrzydłami. Można było też obejrzeć pokaźną kolekcję żuków oraz chrząszczy i porozmawiać z papugami (ale tylko po  niemiecku).

Wyjazd jesienny klas 6

Wyjazd jesienny klas 6

Wyjazd jesienny klas 6

Wyjazd jesienny klas 6

Wyjazd jesienny klas 6

Takie wycieczki bardzo dobrze wpływają na integrację grupy i poszerzają horyzonty, nie tylko geograficznie. Gościnni mieszkańcy Zinnowitz z uśmiechem i życzliwością obserwowali harce naszej młodzieży.


27 września 2017 

W truskawkowej wiosce

27 października w słoneczny, jesienny dzień, uczniowie z klasy drugiej i z klas trzecich wybrali się na wycieczkę do ,,Wioski przygód Karlsa" w Koserow, położonej na wyspie Uznam. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji: zjazd ze ślizgawki na wycieraczkach, jazda traktorem, równoważnia nad wodą, wielka poduszka do skakania i różnorodne place zabaw. Była też okazja do zobaczenia zwierząt gospodarczych: koni, świń, kóz, owiec, kur, kaczek, królików i wielu innych. W wiosce można było kupić słodkie wyroby z owoców sezonowych. Całodniowy pobyt na farmie wszystkim bardzo przypadł go gustu. Zmęczeni, pełni wrażeń i szczęśliwi wróciliśmy bezpiecznie do Szczecina.

Wyjazd jesienny klas 2 i 3

Wyjazd jesienny klas 2 i 3

Wyjazd jesienny klas 2 i 3

Wyjazd jesienny klas 2 i 3

Wyjazd jesienny klas 2 i 3


25 września 2017 

"Do-Nuta taktuje na Dwa" - koncert (sala kameralna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie).

50-minutowe spotkanie z muzyką na żywo było nie tylko bombą energetyczną dla dzieci, ale przede wszystkim okazją do obcowania z prawdziwymi instrumentami i wspaniałymi muzykami Filharmonii. Podczas tego niecodziennego spotkania uczniowie brali aktywny udział w audycji oraz współtworzyli nowe kompozycje dźwiękowe. Świetnie orientowali się również w muzyce filmowej i trafnie rozpoznawali fragmenty melodii. DoNuta wraz z kwintetem sekcji dętej przekonała naszych najmłodszych uczniów, że bycie aktywnym słuchaczem to po prostu super zabawa!

Filharmonia klasy 0-1

Filharmonia klasy 0-1


4 - 8 września 2017 

Odwiedziny u niemieckich przyjaciół

W dniach 04.09.- 08.09 2017 uczniowie klasy 5m wraz z paniami Krystyną Bujak i Donatą Kozińską brali udział w wymianie polsko- niemieckiej ze szkołą partnerską z Prerow. Przez 5 dni uczniowie odwiedzili ciekawe miejsca na półwyspie Darß, ćwiczyli umiejętności językowe i poznawali kulturę i zwyczaje mieszkańców półwyspu oraz życie szkolne uczniów z Niemiec. Zwiedzali między innymi latarnię morską w Prerow, brali udział w warsztatach żeglarskich w Wieck oraz warsztatach fotograficznych w Zingst, szukali bursztynów na plaży oraz rzeźbili w kamieniu w Experimentarium. We wszystkie te miejsca przemieszczali się rowerami, co wzmocniło ich siły przed powrotem do szkoły. Wszyscy wrócili zadowoleni, czekając na wizytę uczniów z Niemiec w Szczecinie, która odbędzie się wiosną.

.Wymiana Prerov

Wymiana Prerov

Wymiana Prerov

Wymiana Prerov

Wymiana Prerov

Wyjazd uczniów na wymianę międzyszkolną był współfinansowany poprzez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży.

.


.

2MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

7 kwietnia 2016 roku w naszej szkole miało miejsce niezwykle wydarzenie. Obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji szkolne koło teatralne klas czwartych i klasa 5 m wraz z panią Iwoną Waligórską przygotowały przedstawienia. Czwartoklasiści pokazali niezwykle pouczający spektakl pod tytułem "Wagary".  Widzowie z uwagą śledzili losy pięciorga uczniów, którzy z lęku przed klasówką z matematyki, wybrali się na wagary do lasu.

Klasa piąta swoim występem wpisała się w tradycję Baśniowego Dnia w naszej szkole i przedstawiła "Księżniczkę na ziarnku grochu" według  Jana Brzechwy oraz "Księżniczkę z ogłoszenia" na podstawie opowiadania Natalii Usenko i Danuty Wawiłow.

Wszyscy aktorzy wspaniale wywiązali się ze swoich zadań. Największe owacje otrzymali Olek wcielający się w "Wagarach" w postać Ślimaka oraz Antek, który po mistrzowsku zagrał Króla, teścia Księżniczki na Ziarnku Grochu. Muzycznie występy wzbogaciła swoją grą na fortepianie pani Agnieszka Sidorowicz, a pani Alicja Preś - Szakowska zajęła się, profesjonalnie jak zwykle,  efektami dźwiękowymi.

Tego dnia w szkole królował kolor zielony, a ściślej  mówiąc groszkowy. Wszyscy uczniowie przebrani w postaci z baśni lub przystrojeni w zieleń byli zwolnieni z pytania.

Z niecierpliwością oczekujemy przyszłego roku i kolejnego Dnia Teatru w naszej szkole.


SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY JUŻ ZA NAMI!

5 kwietnia 2016 roku o godzinie 9.00 uczniowie klas szóstych stanęli przed nowym dla nich wyzwaniem - przystąpili do pierwszego w swoim życiu poważnego egzaminu jakim jest Sprawdzian szóstoklasisty. Zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego , matematyki , a także wybranego języka obcego.Wychodząc ze szkoły, mieli mimo rumieńców na twarzy, mieli zadowolone miny. Trzymamy kciuki za wyniki, które OKE przedstawi w maju.

W tym czasie pozostali uczniowie , pod opieką swoich wychowawców, korzystali z pięknej aury  lub emocjonowali się przygodami filmowych bohaterów w szczecińskich kinach.


WIZYTA NA WYSTAWIE KLOCKÓW LEGO

Na początku kwietnia niektóre klasy z edukacji wczesnoszkolnej udały się na największą Wystawę Budowli z Klocków Lego, którą można było podziwiać w Marcredo Center

Niewątpliwym jej atutem  było połączenie zabawy i edukacji. Maluchy zachwyciły się eksponatami prezentującymi postacie, miejsca , a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne .Wielką atrakcją była strefa , w której można było bawić się klockami. Znalazło się w niej miejsce , gdzie dzieci budowały swoje pojazdy , a następnie testowały je na specjalnie przygotowanych torach zjazdowych.
Zdaniem uczniów było WSPANIALE!


POMÓŻ PIEKARZOWI UPIEC CHLEB, CZYLI WIZYTA "U PIEKARZY".

W marcu uczniowie z klasy  1m1 oraz 1m2 wybrali się na warsztaty piekarnicze „ U Piekarzy". Ciocia Babeczka opowiedziała im, jak powstaje chleb. Pozwoliła samodzielnie zwerklować i zlęgować podzielone kęsy ciasta . Młodzi adepci sztuki piekarskiej poznali Teodora, poszperali w prawdziwym piecu. Bardziej dociekliwi mogli sprawdzić, jak działa presa oraz, w którą stronę kręci się mieszałka.

W czasie przerwy powalczyli z rękawami cukierniczymi i tylkami.

Kto wie, może objawi się wśród nich jakiś talent cukierniczy?


CO Z TĄ NERKĄ?

4 marca 2016 roku odwiedził naszą szkołę pan doktor Marek Myślak z  Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. Przedstawił bardzo ciekawą prezentację na temat "Ochrony nerek". Dowiedzieliśmy się, czym tak naprawdę są te organy i do czego ich potrzebujemy. Okazało się, że życie bez jednej z nich jest możliwe!

Pan doktor opowiedział nam o transplantologii. Uczniowie z klas czwartych pokazali, na czym polega ten skomplikowany zabieg. Było wiele emocji w momencie, gdy mogliśmy dotknąć prawdziwej świńskiej nerki!

To była bardzo pouczająca prelekcja!

nerki1

nerki2

nerki4

nerki5


DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

20 lutego 2016 roku nasza szkoła gościła w swoich murach przyszłych uczniów klas zerowych i pierwszych.  Młodzi goście, bardzo szybko zapomnieli o towarzyszącym im początkowo strachu i chętnie brali udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez starszych kolegów i grono pedagogiczne.

Mamy nadzieję, że " czar Piwoniego" został rzucony:)!


WSPOMNIENIE FERII 2016 W DOLNI LYSECINY W CZECHACH

Tegoroczny obóz narciarsko-snowboardowy zawiesił wysoko poprzeczkę dla tych, którzy postanowili oddać się białemu szaleństwu. Dziewięć dni – od 30 stycznia do 7 lutego – upłynęło pod znakiem tak zmiennych warunków na stoku, że o nudzie nie było mowy. Czy ktoś zamawiał mgłę? Proszę bardzo! Deszcz? Nie ma sprawy! Ostre słońce? Robi się! Podmuchy lodowatego wiatru i śnieg po kolana? A cóż w tym trudnego! Lód? Też mi wyzwanie! Tak więc codziennie sprawdzaliśmy się w nowych „okolicznościach przyrody", zapominając o rutynie i czerpiąc pełnymi garściami z czeskich Karkonoszy.

Obóz narciarski_1

Pan Miłosz i pani Asia – nasi instruktorzy – próbowali nauczyć nas czegoś nowego, a niektórym pomagali stawiać dopiero pierwsze kroki, co nie było takie łatwe. Cóż, opanowanie grawitacji na czymś, co niemiłosiernie się ślizga i nie chce samo hamować, nie jest rzeczą łatwą. Nie dziwi więc, że w upragnionych przerwach uciekaliśmy od obowiązków, lepiąc bałwana, robiąc igloo, wdając się w potyczki na śnieżki i prawdziwą wojnę, po której nikt nie dysponował skrawkiem suchej garderoby. Odpowiednikiem wygodnej grzędy były tzw. „jabłuszka" czyli „ślizgi", na których wygodnie moszcząc kupry można było pokonywać mniejsze wzniesienia. Nie trwało to jednak tak długo, jak byśmy sobie tego życzyli, bo narty i deska na nogach to podobno większa przyjemność, o czym zapewniali nas niestrudzenie instruktorzy.

Obóz narciarski 2016 Obóz narciarski 2016

Obóz narciarski 2016 Obóz narciarski 2016

Prócz „życia na stoku" mieliśmy atrakcje w „warunkach suchych", choć paradoksalnie wpisuje się w nie również godzina na basenie w Trutnov. Wieczorami integrowaliśmy się ze sobą, uczestnicząc w grach, konkursach, randce w prawie ciemno i prezentacji naszych talentów. Znaleźli się również amatorzy śpiewu przy gitarze, pląsów w rytm muzyki mechanicznej i nocnych opowieści podczas ciszy nocnej! W ostatniej dyscyplinie zdecydowanie górowała grupa tzw. „zaawansowanych", a wśród nich ci, którzy po raz kolejny spędzali ferie w „Svatym Hubercie".

Obóz narciarski 2016 Obóz narciarski 2016 Obóz narciarski 2016

Tegoroczny wyjazd zapamiętamy z pewnością w śnieżno (stoki) - zielonych (reszta świata) barwach, dokładając kolory wieczorów i ciepłą atmosferę (nie tylko za oknem). Za rok góry znów będą na nas czekać.


WIZYTA W FILHARMONII

20 stycznia 2016 roku klasy: 5m i 4m wraz z wychowawczyniami: panią Iwoną Waligórską oraz panią Beatą Miłkowską, uczestniczyły w wycieczce do Filharmonii Szczecińskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jedną z najpiękniejszych budowli Szczecina w godzinach poza koncertowych i poza imprezowych...był to czas prób szczecińskiej orkiestry, w przerwie której  mogli wejść na salę koncertową "złotą" ( Sala Słońca) oraz na salę "srebrną" (Sala Księżyca). Pani przewodnik przekazała dzieciom wiele ciekawych informacji na temat najpiękniejszego budynku w Europie.

Ta nowoczesna architektura robi wrażenie, co próbują oddać zdjęcia zrobione przez panią Krystynę Bujak.

WIZYTA W FILHARMONII WIZYTA W FILHARMONII

WIZYTA W FILHARMONII WIZYTA W FILHARMONII

WIZYTA W FILHARMONII WIZYTA W FILHARMONII

WIZYTA W FILHARMONII WIZYTA W FILHARMONII


JASEŁKA 2015

21 grudnia 2015 roku w auli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zostały wystawione przedstawienia jasełkowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Dzieci z klas młodszych przygotowały spektakl zatytułowany "Bo ważne, że jesteś...". Młodzi wykonawcy zachwycili licznie zgromadzoną widownię śpiewem, tańcem i fantastyczną grą teatralną. Natomiast dzieci z klas IV-VI zaprezentowały przedstawienie "Przedświąteczne pranie". Fabuła spektaklu koncentrowała się wokół nieudolnych prób Arcydiabła i jego piekielnych pomocników pozbawienia ludzi tradycji świątecznych.

Było uroczyście, świątecznie, kolorowo i wesoło! A więc - Wesołych Świąt!!!

Jaselka2015

Jaselka2015 Jaselka2015 Jaselka2015

Jaselka2015 Jaselka2015 Jaselka2015Jaselka2015

Jaselka2015 Jaselka2015 Jaselka2015

Jaselka2015 Jaselka2015 Jaselka2015


WIZYTA W TEATRZE W SCHWEDT

3 grudnia 2015 roku uczniowie z klas IV-VI wybrali się do teatru w Schwedt, by obejrzeć sztukę pt. "Zimne serce".Opowiada ona o leżącej  W głębi lasu  wiosce Butzelbock. Jej mieszkańcy spotykają się co wieczór w wiejskiej gospodzie i opowiadają sobie dziwne historie, np. tę o dwóch duchach, Schatzhauser i Hollaender-Michel, którzy pomagają ludziom, ale mogą ich również zniszczyć.
Karol reperuje karuzele, Peter zbiera puste butelki, a piękna Lizzy obsługuje gości w gospodzie. Do tej grupy należy też Hannes, który jest najlepszym tancerzem we wsi i bogaty Eckel, który wygrywa każdą grę w kości. Bogaci wyśmiewają się z biednych i każdy chce, zeby Lizzy była jego dziewczyną, a ona kocha tylko Petera. Chłopak nie jest zadowolony ze swojego życia i uważa, że też ma prawo być bogatym i szczęśliwym, więc prosi o pomoc dobrego ducha Schatzhausera i ten spełnia dwa z jego życzeń: tańczyć jak Hannes i być tak bogatym jak Eckel. Peter wraca do wsi i zostaje najlepszym tancerzem, wygrywa wszystkie gry w kości i wychwala się swoim bogactwem. Minął rok, Eckel jest w podróżach, więc nie ma z kim grać w kości i wygrywać pieniędzy. Po powrocie  Peter wygrywa z nim w kości i nie ma nic, bo wedle życzenia może być tylko tak bogaty jak Eckel. Rozzłoszczony idzie do dobrego ducha Schatzhausera i żąda spełnienia jeszcze jednego życzenia: bogactwo. Jednak Schatzhauser odmawia i wtedy Zły duch Hollaender-Michel widzi swoją szansę. Obiecuje Peterowi bogactwo, a w zamian chce serce, które zastąpi zimnym kamieniem. Peter zgadza się na ten handel. Radość, smutek, ale też miłość znikają z życia Petera. Wyrusza w świat i staje się bogatym kupcem. Gdy dochodzą do niego wieści o planowanym ślubie Lizzy i Hannesa, wraca do domu, poślubia Lizzy.Kiedy dziewczyna chce wynieść Karolowi coś do picia, Peter uderza ją i wtedy Karol objawia mu się jako dobry duch i uświadamia mu jego bezduszność. Co zrobi Peter: czy będzie chciał odzyskać swoje serce i miłość Lizzy? Czy ta bajka też będzie miała swój happy end? Przekonajcie się sami.


"Szkoła oceanem marzeń..."- PASOWANIE NA UCZNIA

28 października 2015 roku w Domu Kultury "Słowianin" odbyło się  pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Cała uroczystość utrzymana była w klimacie marynistycznym.

Pierwsze na scenie pojawiły się wychowawczynie, które w trosce o dalsze losy swoich podopiecznych poprosiły złotą rybkę i jej asystentów o sprawdzenie  umiejętności swoich małych rybek, zwanych UCZNIAMI. Pierwszoklasiści odwiedzili kolejno Krainy: Miłości, Pracy, Śpiewu i Mądrości. Wzorowo zaliczyli wszystkie przygotowane tam dla nich zadania. Oddając złotej rybce zdobyte symbole, dali świadectwo swojej dojrzałości do tego, by stać prawdziwym uczniem  Piwoniego!

Po złożeniu uroczystego ślubowania, zostali dotknięci magicznym smyczkiem przez Dyrektora szkoły!

Witajcie, Pierwszoklasiści! Mamy nadzieję, że będziecie wśród nas szczęśliwi!

Pasowanie 2015

Pasowanie 2016 Pasowanie 2016

Pasowanie 2016 Pasowanie 2016 Pasowanie 2016

Pasowanie 2016 Pasowanie 2016 Pasowanie 2015

Pasowanie 2015 Pasowanie 2015 Pasowanie 2015

Pasowanie 2015

Klasa 1m1

Pasowanie 2015

Klasa 1c/m

Pasowanie 2015

Klasa 1m2


"CZEKOLADOWY BERLIN JESIENIĄ"

20 października 2015 roku uczniowie klas czwartych wybrali się do Berlina. Wycieczka rozpoczęła się spacerem nad Sprewą, podziwianiem jednego z najstarszych mostów kolejowych w stolicy Niemiec oraz robieniem sobie pamiątkowych fotografii przy niezwykle kolorowym murze berlińskim. Wielu wrażeń dostarczyło uczniom zwiedzanie wyjątkowego miejsca jakim jest akwarium Sea Life. Wielobarwne ryby, pływające nad głową rekiny tygrysie czy rybie przedszkole ... to z pewnością niezapomniane obrazy z podwodnej krainy. Było jeszcze piękne i nowoczesne Muzeum Techniki oraz słodki akcent na zakończenie dnia- fabryka czekolady Ritter- Sport.

Oczywiście, nie obeszło się bez słodkich zakupów! Ta czekolada jest naprawdę dobra!


KONKURS NA NAJLEPIEJ WYKONANĄ ETIUDĘ

19 i 21 października 2015 roku w naszej szkole odbył się "Konkurs na najlepiej wykonaną etiudę". Uczniowie z klas II-V, uczący się gry na fortepianie, przygotowywali utwory obowiązkowe i prezentowali je podczas przesłuchań.

Lista laureatów została umieszczona w zakładce: "Osiągnięcia".

WIZYTA W "SŁOWIANINIE"

7 października 2015 roku uczniowie  uczestniczyli w spektaklach przygotowanych przez teatr Fundacji Form Art z  Łodzi. Klasy młodsze obejrzały interaktywne przedstawienie "Wielki odkrywca", które przypomniało młodej widowni, jak wykorzystać   wyobraźnię do zabawy i tworzenia. Klasy starsze zobaczyły spektakl pt. „Dzieje się"  będący swoistym „edukacyjnym wehikułem czasu".

„Podróż poprzez epoki, która nabiera rozpędu wraz z rozwojem kultury, sztuki i techniki. Od prymitywnych początków, poprzez ideały oświecenia i przepych baroku, aż do czasów współczesnych. Wraz z naszymi bohaterami niejako przy okazji poznajemy specyfikę języka, ubiorów, obyczajów czy kultury i sztuki. W poszukiwaniu odpowiedzi na ważne pytania główna postać kroczy poprzez kolejne epoki jak z pokoju do pokoju, by w finale zrozumieć, że odpowiedź jest względna, choć człowiek od zarania poszukuje tego samego".


WYCIECZKA JESIENNA KLAS ZEROWYCH I PIERWSZYCH

25 września 2015 roku dzieci z grup zerowych i klas pierwszych pojechały na wycieczkę do Niemiec do zoo w Ueckermünde.

Ogród, który rozciąga się na przestrzeni 18 hektarów wraz z mieszkającymi tam zwierzętami, zrobił na uczniach ogromne wrażenie.  Dzieci podziwiały oprócz zwierząt domowych, takich jak: świnie, osły, konie, kozy także zwierzęta leśne m.in.: muflony, sarny, daniele, wilki oraz zwierzęta afrykańskie i pochodzące z Australii.Wielką frajdę sprawiło uczniom samodzielne karmienie zwierząt, oglądanie małp wraz z ich małymi, a także danieli, które były praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dzieci wprost piszczały z radości, chodząc po 45 metrowym tunelu w Małpim Gaju i bawiąc się na placu zabaw z wieloma przeszkodami. Na zakończenie wycieczki odbyło się upragnione kupowanie pamiątek i ich wzajemne oglądanie.

20.09.2015 Wyjazdy jesienne klas 0 i 1Było naprawdę wspaniale!

20.09.2015 Wyjazdy jesienne klas 0 i 1

20.09.2015 Wyjazdy jesienne klas 0 i 1


WYCIECZKA JESIENNA

KLAS DRUGICH

23 września 2015 roku klasy drugie wyruszyły do Dłuska na indiańska przygodę. Czekało na nas moc niespodzianek związanych z życiem i zwyczajami Indian. Podzieliliśmy się na cztery plemiona i pod opieką wodzów wyruszyliśmy na spotkanie z przygodą. Przygotowaliśmy stroje, wybraliśmy nazwę plemienia i nadaliśmy imiona poszczególnym jego członkom. Trasa wiodła przez leśne ścieżki, na których rozpoznawaliśmy gatunki drzew, obserwowaliśmy zachowanie napotkanych zwierząt, szukaliśmy ich tropów. Za pomocą kompasu ustaliliśmy kierunki świata i odnaleźliśmy skarb. To były amulety, które pięknie przyozdobiliśmy, aby przynosiły nam szczęście. Po celnym strzelaniu z łuku sprawdziliśmy swoją sprawność fizyczną. Były też tańce wokół magicznego kamienia, okrzyki plemion i biesiadowanie przy ognisku.Każdy z nas otrzymał dyplom potwierdzający zdobycie sprawności Indianina. Długo będziemy pamiętać tę wspaniałą wyprawę.

Wyjazdy jesienne klas 2 - Dłusko

Wyjazdy jesienne klas 2 - Dłusko Wyjazdy jesienne klas 2 - Dłusko

Wyjazdy jesienne klas 2 - Dłusko Wyjazdy jesienne klas 2 - Dłusko

Wyjazdy jesienne klas 2 - Dłusko


WYCIECZKA JESIENNA KLAS CZWARTYCH

Byliście w pruskim wojsku? Chodziliście po polu minowym lub po linie zawieszonej nad fosą? A może strzelaliście z działa? Jeśli nie, to koniecznie musicie odwiedzić Fort Gerharda- nadmorską twierdzę na wyspie Wolin. Do dnia dzisiejszego urzęduje tu komendant ,a na placach musztry ćwiczą pruscy żołdacy! Tak reklamowano miejsce, do którego we wrześniu miały udać się wszystkie klasy czwarte. Na miejscu okazało się ,że uczniowie muszą przejść szkolenie wojskowe pod okiem sierżanta, które zakończyło się pasowaniem na kadeta twierdzy. W czasie marszu po terenie i wnętrzach Fortu Gerharda czwartoklasiści poznali jego historię i obejrzeli zgromadzone rekwizyty. Po zakończonym szkoleniu z przyjemnością spałaszowali kiełbaski upieczone na ognisku. Po wyczerpujących zajęciach wszyscy udali się do stojącej nieopodal najwyższej latarni świata.Roztaczały się z jej szczytu piękne widoki.Przy słonecznej pogodzie zaglądaliśmy w okna premiera Szwecji Stefana Lövena. Wycieczkę zakończyła wizyta na plaży.

WYJAZDY JESIENNE klas4 ŚWINOUJSCIE

WYJAZDY JESIENNE klas4 ŚWINOUJSCIE


Z BLUESEM ZA PAN BRAT

Ubiegły tydzień upłynął wszystkim uczniom naszej szkoły w rytmach bluesowych. Dom Kultury „Słowianin" zorganizował warsztaty muzyczne z zespołem After Blues, tworzonym przez Leszka Piłata (bas, vocal, perkusja) i Waldemara Baranowskiego (gitara, instr. perkusyjne, vocal) - jego współzałożycieli.

After Blues to szczeciński  zespół, któremu udało się przetrwać w świecie muzyki już blisko 35 lat. Zespół przez lata znajdował się w czołówce wykonawców nie tylko bluesowych. Przez długi czas artyści akompaniowali "ojcu chrzestnemu polskiego bluesa" - Nalepie. Wspólnie przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz. Oficjalną dokumentacją tej współpracy była kaseta "Tadeusz Nalepa promotion After Blues".

Na warsztatach poznaliśmy genezę bluesa, historię zespołu, graliśmy fragmenty utworów, tańczyliśmy… A  piosenkę "Kiedy byłem małym chłopcem" - największy przebój Breakoutu, potrafili zaśpiewać niemal wszyscy. To było wspaniałe wydarzenie kulturalne. Do utworów After Blues z pewnością niejeden raz powrócimy.


INAUGURACJA  ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

1 września 2015 roku to dla uczniów dzień szczególny!
Po wakacyjnej przerwie nadszedł czas powrotu do szkoły.

Jednak nasza brać uczniowska, z tego powodu, nie tryskała entuzjazmem,gdyż jak wiadomo, wakacje, to czas błogiego odpoczynku, wielu przygód i beztroskiej zabawy. Po dwumiesięcznej nieobecności z uśmiechem i radością dzieci zostały powitane przez dyrekcję i grono pedagogiczne. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas,aby po tak długiej nieobecności porozmawiać i wymienić się wspomnieniami z wakacji.

Jutro już zacznie się dla uczniów i nauczycieli ciężka praca, której owoce można będzie ocenić na koniec roku. Więc Drodzy Uczniowie, nowy rok szkolny przed Wami, dlatego pracujcie wytrwale, bo ktoś kiedyś powiedział bardzo mądre słowa: "Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony".

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016


ZIELONA SZKOŁA KLAS TRZECICH

1 czerwca 2015, to data, która od tego roku kojarzyć się będzie trzecioklasistom nie tylko  z Dniem Dziecka, ale także z wyruszeniem  śladami pierwszych Piastów na zieloną szkołę.

Pierwszym przystankiem naszej wędrówki był Biskupin.W tej dawnej osadzie chłopcy, pod okiem bystrego instruktora, próbowali opanować niełatwą sztukę łowiecką, natomiast dziewczęta uczyły się tkactwa. Po ogromnym wysiłku nastąpiła chwila relaksu, czyli przejażdżka kolejką wąskotorową do Wenecji. Niestety, do tej włoskiej było zbyt daleko, więc zadowoliliśmy się rodzimą, usytuowaną niedaleko Żnina.  Wieczorem dotarliśmy do Kórnika i zakwaterowaliśmy w fantastycznym hotelu "Daglezja".

Następnego dnia wyruszyliśmy do Rogalina. Tam, w cieniu wielkich dębów: Lecha, Czecha i Rusa,przypomnieliśmy sobie legendę o powstaniu państwa polskiego. Po południu zdobyliśmy Poznań. Wiele emocji wzbudziła wizyta w katedrze na Ostrowie Tumskim. Tutaj nareszcie można było kupić pamiątki.Okazało się, że od tej pory wspomnieniem o stolicy Wielkopolski nie będą trykające się koziołki, lecz strzelające "bączki", pistolety i przylepiające się do każdego podłoża płynne gumy.

Przedostatnim etapem naszej wędrówki było Gniezno.Obejrzeliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, które okazały się zdecydowanie mniejsze niż prognozowaliśmy.

I wreszcie wizyta na Ostrowie Lednickim! Jakże znamienne były słowa wypowiedziane przez panią Urszulę- naszą przewodniczkę: "Stoicie w miejscu, w którym narodziło się państwo polskie! Po tych drogach przechadzali się pierwsi władcy Polski."

Wracając do Szczecina, zawitaliśmy jeszcze na chwilę do Poznania, do Rogalowego Muzeum Poznania. Pod czujnym okiem Rogalowego Mistrza i Wuja Binia  zdobyliśmy Certyfikaty Rogalowych Czeladników.

Wieczorem dotarliśmy przed Węglobud i rzuciliśmy się w objęcia stęsknionych rodziców.


WIZYTA W ANGERMUNDE

21 maja 2015 roku uczniowie z klasy Va udali się do zaprzyjaźnionej szkoły w Angermunde. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy między naszą szkołą a szkołą w Niemczech.

Uczniowie spędzili cały dzień na powietrzu, gdzie została zaplanowana dla nich " podróż" do czasów prehistorycznych.Preludium do postawionych przed piątoklasistami zadań był spektakl pt. "Na straganie". Było to niezwykłe przeżycie usłyszeć znane strofy polskiego poety recytowane przez obcokrajowców.

Ponadto, całe szkolne podwórko oferowało gościom wyjątkowo prehistoryczne atrakcje, np. strzelanie z łuku, smakowanie dziko rosnących , lecz pożywnych roślin, ciosanie drewna, wróżby , itp. Atmosferę "epoki kamienia łupanego" podkreślał wystrój otoczenia oraz ciekawe stroje niemieckich kolegów- skóry, drewno, kamień...

Uczniowie z klasy Va wrócili do szkoły pełni wrażeń i niezapomnianych doświadczeń. " Dziękujemy, do zobaczenia w naszej szkole!" - takimi słowami żegnali zachodnich sąsiadów.


ZIELONA SZKOŁA KLAS PIĄTYCH

W tym roku postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście Trójmiasto leży nad morzem i czy rzeczywiście zamek w Malborku jest największym zamkiem w Europie. Z map i przewodników dla niedowiarków wynikało to jasno, jednak czy można zaraz tak we wszystko wierzyć?

Ekspedycja klas piątych stawiła się tuż przed szóstą rano przy Węglobudzie, a „promotorzy" młodych naukowców punktualnie o szóstej pięć machali na pożegnanie odjeżdżającemu autokarowi. Gdy skręciliśmy w aleją wiodącą na wschód Polski, podobno ci o lepszym słuchu usłyszeli radosne okrzyki pozostawionych rodziców, jednak nie są to fakty potwierdzone naukowo.

Po niecałych pięciu godzinach podróży wjechaliśmy do Gdyni. Tak, zaświadczamy - Gdynia leży nad morzem i ma świetne oceanarium, które zwiedziliśmy, a ci, których nie przerażały macki ośmiornic, ogony płaszczek i zęby rekinów, mogli z nosem przytkniętym do szyby akwarium zrobić sobie pamiątkowe selfie z podmorskimi władcami.

Niedaleko oceanarium spotkaliśmy się z sympatycznym przewodnikiem, który opowiedział nam o dwóch cumujących okrętach – ORP BŁYSKAWICY i DARZE POMORZA. Dowiedzieliśmy się też, że Gdynia jest bardzo młodym miastem, mającym zaledwie dziewięćdziesiąt lat, choć to i tak znacznie więcej niż my. Aby sprawdzić jego  kondycję, przyjrzeliśmy się portowi z góry, z punktu widokowego. Arterie miasta wydawały się w jak najlepszej kondycji, więc po tej inspekcji pojechaliśmy sprawdzić stan sąsiedniego kurortu.

Sopot przywitał nas słońcem i molo, które ze względu na tempo i energię nastoletnich inspektorów okazało się za krótkie, by pojawiły się znane z autokaru głosy tak dobrze kojarzone przez wszystkich rodziców: „Daleko jeszcze?". Pamiątkowa fotografia na końcu i można było wracać na stały ląd.

Po wyjechaniu z Trójmiasta i godzinnej podróży dotarliśmy do Malborka i „Groblanki" – sympatycznego hoteliku na jego obrzeżach. Obiad był kulinarnym majstersztykiem, który – jak się później okazało – stanowił preludium do doskonałej kuchni serwowanej nam przez znanego z regionalnej Telewizji Malbork kucharza. Kolacja była równie pyszna i uzupełniła energię wytraconą wczesnym wieczorem na grach i zabawach na zielonych terenach przylegających do hoteliku.

Drugiego dnia postanowiliśmy zbadać, czy rzeczywiście zamek w Malborku jest tak duży. Przewodnik pokazał nam bramę, od której zaczynała się twierdza i już po jakiejś godzinie byliśmy w jej… połowie! No dobra, po drodze podziwialiśmy jeszcze kilka zabytków, jednak i tak ogrom średniowiecznej budowli zrobił na nas wrażenie.

U podnóża zamku i osuszonej fosy natknęliśmy się na pierwszego przeciwnika – sprzedawców osuszających nasze sakiewki z forsy. Brzęk talarów zwiastował nieuniknione – nasi młodzi naukowcy błyskawicznie przeobrazili się w wojów z  mieczami, kuszników niedościgłych i potomków Wilhelma Tella. Naszpikowana strzałami trawa wokół straganów przypominała poduszeczkę z wbitymi igłami, ale zdyscyplinowane wojsko piątoklasistów odpuściło szturm na główną wieżę krzyżackiej siedziby wielkiego mistrza i po uzupełnieniu prowiantu na malborskim rynku znanym z zadziwiająco mokrych właściwości fontanny wróciło marszowym krokiem na obiad.

Szturm na krzyżacką twierdzę odbył się po obiedzie. Najpierw z rąk przewodnika odbiliśmy zamek niski, potem średni, a na końcu (nie bez głosów radosnego optymizmu wśród uczestników zwiedzania) także wysoki. Zapadła w pamięć średniowieczna instalacja centralnego ogrzewania, a także garderoba komtura, która – jak przytomnie stwierdził pewien jedenastolatek – „jest większa niż mój pokój". Również ówczesne toalety wzbudziły podziw swym rozmiarem, a także funkcją odstraszania wrogów – wmontowane zapadnie działały na wyobraźnię.

Zamek, niestety, nie został zdobyty, jednak powetowaliśmy sobie nieudany szturm na zabytek (powstrzymały nas panie pilnujące dzielnie każdej cegły) odwiedzinami na wystawie bursztynów i biżuterii wykonanej z tych jakże niezwykłych „kamieni". Prócz brosz, przypinek, kolii i bransolet podziwialiśmy wyroby bardziej współczesne nam, np. pen drive'a!

Wieczór w „Groblance" całkowicie został zdominowany przez nastolatków ganiających z wszelkimi rodzajami broni białej, a także przez białogłowy, które raz po raz odbijane były z rąk szlachetnych (i mniej szlachetnych) rycerzy.

Trzeciego dnia obraliśmy kierunek Gdańsk Oliwa i najpierw zameldowaliśmy się w zoo. Prawdopodobnie stanowiliśmy słabszą mniejszość, ponieważ zwierzęta nie bały się i tłumnie prezentowały nam swoją naturalną siłę oraz piękno, wychodząc na wybieg i dając się fotografować. Nawet żyrafy nie stroniły od obiektywów, choć trudno je było zamknąć w kadrze.

Po zoo – całkowicie przypadkiem – trafiliśmy na koncert organowy w oliwskiej katedrze. Choć nie grano rocka, każdy dźwięk wzbudzał emocje, więc oklaski dla wykonawcy były całkowicie zasłużone.

Gdy zjedliśmy obiad w restauracji, przewodnik oprowadził nas po gdańskiej starówce, a także namówił na wizytę na szczycie najwyższego na świecie kościoła wykonanego z cegły. Podziwialiśmy widok Gdańska i kontemplowaliśmy słowa przewodnika o bogactwie średniowiecznych mieszkańców tego miasta-portu. Spotkanie pod pomnikiem Neptuna było zwieńczeniem pobytu w Trójmieście, o czym wymownie przypominał nam trójząb trzymany w dłoni boga mórz.

Wyjeżdżając z powrotem do Malborka, odwiedziliśmy miejsce wyjątkowe, w którym historia tak boleśnie nas dotknęła. Wizyta na Westerplatte była żywą lekcją historii, którą zapamiętamy i przechowamy w pamięci, by napis „Nigdy więcej wojny" miał swoje realne znaczenie.

Czwarty dzień to wycieczka do Fromborka, miejsca związanego z Mikołajem Kopernikiem, ale także z krzyżakami. Uczestniczyliśmy w prezentacji w planetarium, odwiedziliśmy miejsce pochówku wielkiego astronoma, a także wystawę pamiątek po tym, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Uczestnicy ekspedycji mogli uzupełnić zapasy strzał i bełtów na małym straganiku, co niezwłocznie uczynili.

Wracając z Fromborka, zajechaliśmy do Raczków Elbląskich. Nie było tam ani cukierków, ani skorupiaków, jednak znajdowało się coś, czego nie ma, a właściwie coś, co jest „brakiem". Znaleźliśmy się bowiem w depresji, najniżej położonym punkcie w Polsce. Pamiątkowe zdjęcie i powrót do „Groblanki", by odbić się od dna, które właśnie (na szczęście dosłownie) osiągnęliśmy.

W ośrodku, po kolacji, czekała na nas prezentacja starych fotografii, które dzięki pasjonatowi historii miasta – panu Karolowi  – ułożyły się w poruszającą opowieść o Malborku. To był wstęp do pożegnania z „miastem krzyżaków", które mieliśmy ostatniego dnia, wstępując na malborski rynek.

Powrót do Szczecina był radosny, bo wieźliśmy piękne wspomnienia i nadzieje na kolejne wyprawy. Tak oto – o 20:00 – zakończyła się nasza wyprawa „malborknautów"


DZIECI I DESIGN- WYCIECZKA DO TRAFOSTACJI

8 maja 2015 roku uczniowie z klasy VIm i IVm wraz z nauczycielkami: panią Beatą Miłkowską i panią Krystyną Bujak, uczestniczyli w otwarciu wystawy towarzyszącej szczecińskiemu festiwalowi design pt. "Kids Love Design". Nasi uczniowie pojawili się w Trafostacji, korzystając z zaproszenia pani Moniki Kreft, która jest  współtwórczynią tego festiwalu.

Na wystawie uczniowie mogli podziwiać piękne przedmioty, bawić się, manipulując wieloma z nich, np. zakomponować własny dywan, ozdobić drewniane klocki, wypróbować słomiane pufy.

Trafostacja1 Trafostacja1

Trafostacja6 Trafostacja6

Trafostacja7 Trafostacja8

Ważnym elementem tej wizyty w galerii było to, że uczniowie uświadomili sobie, czym jest DESIGN, jak bardzo ważna jest nie tylko funkcjonalność przedmiotów, ale i ich wygląd.


MAMY MISTRZÓW POLSKI!

2 maja 2015 roku nasi piłkarze z rocznika 2005 zostali najlepszą drużyną w Polsce! Podopieczni trenera Sławomira Kłosa w finale turnieju " Z podwórka na stadion", który był rozgrywany na Stadionie Narodowym w Warszawie wygrali, po serii rzutów karnych,  3:2!


ZIELONA SZKOŁA KLAS CZWARTYCH

W dniach: 14.04.2015-16.04.2015 uczniowie klas czwartych wybrali się na zieloną szkołę do Torunia. Oto relacja jednej z jej uczestniczek:

"Czternastego kwietnia 2015 roku wyjechaliśmy na zieloną szkołę do Torunia.

Przyjechaliśmy około dwunastej. Najpierw zwiedzaliśmy geodium, planetarium i orbitarium. Następnie  obejrzeliśmy piękną toruńską starówkę. O godzinie siedemnastej zjedliśmy kolację i rozpakowaliśmy walizki. Następnego dnia pojechaliśmy do starego fortu, w którym czekało na nas wiele atrakcji. Obejrzeliśmy także dom Mikołaja Kopernika.Trzeciego dnia wstaliśmy trochę wcześniej, żeby się spakować. Przed południem byliśmy w skansenie, Domu Eskenów, mieliśmy czas wolny, który poświęciliśmy na zakup wybornych pierniczków.Oglądaliśmy także ruiny zamku krzyżackiego. Około godziny czternastej wyjechaliśmy z Torunia, a o dziewiętnastej trzydzieści byliśmy w Szczecinie.

Moja opinia na temat tej wycieczki jest bardzo pozytywna. Na długo zapamiętam wizytę w forcie, a najbardziej cieszyłam się, gdy wróciłam do domu".

( Lena z klasy IVb/m)


Wycieczka do Trafostacji

27 lutego 2015 r chłopcy z kl. 5a oraz 5b mieli okazję obejrzeć wystawę malarstwa  w  Galerii Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Oprowadzanie po wystawie przez pracownika galerii pozwoliło na bardziej wnikliwe zapoznanie się z malarstwem współczesnego  włoskiego artysty Nicola Samori. Obrazy oraz rzeźby, niektóre wykonane techniką druku 3D, zrobiły na uczniach duże wrażenie, a niespotykana technika zdrapywania wcześniej doskonale namalowanego obrazu, na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej

Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej

Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej

Krystyna Bujak


ZABAWA KARNAWAŁOWA

12 lutego 2015 roku, w godzinach porannych, rozpoczął się  bal dla maluchów z klas O-III.  Księżniczki, królewicze, bajkowi bohaterowie oraz znani sportowcy, w wyjątkowych humorach i z  uśmiechem na rozanielonych twarzach, rytmicznie podrygiwali do dźwięków znanych przebojów.

Natomiast późnym wieczorem starsza brać szkolna, dzięki inicjatywie Samorządu Uczniowskiego, brała udział w zabawie karnawałowo - walentynkowej. Dobrej zabawie towarzyszyły konkursy z nagrodami oraz tradycyjne wybory Króla I Królowej Balu.


OBÓZ NARCIARSKO-SNOWBOARDOWY w czeskich Karkonoszach

Wyjazd w czeskie Karkonosze w dniach 17.01-25.01.2015 r. na obóz narciarsko-snowboardowy był doskonałym sposobem na spędzenie zimowych ferii. Dziewięć dni pobytu w górach na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego pozwoliły odpocząć… Nie, o żadnym odpoczynku nie mogło być mowy, przynajmniej nie o takim, który kojarzy się z wylegiwaniem przed telewizorem z pilotem w ręku lub komputerem! To były dni aktywnego wypoczynku – pełne narciarskich wyzwań, zdobywani nowych umiejętności na stoku, zabaw z kolegami i koleżankami ze „skupiny". I, nierzadko, narzekania na zmęczenie, jednak to najlepsze, sportowe, które przynosi satysfakcję z osiągniętego celu – bycia lepszym na nartach i desce.

Codziennie wstawaliśmy o 7:30, jedliśmy śniadanie i o 9:00 byliśmy pod stokiem, rozpoczynając zjazdy od porządnej rozgrzewki. Zajęcia prowadziło dwoje instruktorów – pani Asia, oraz pan Adam. Podzieleni na grupy początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych szusowaliśmy na stokach bądź Cerny Dul, bądź Janskie Laznie. Ci, którzy jeździli lepiej, korzystali z tras czerwonych i wyciągów krzesełkowych, początkujący zaprzyjaźnili się z orczykiem i pokonywali mniej strome wzniesienia.

Nie lada wyzwaniem była tzw. „nocna jazda" na stoku w Mlade Buki. Przy sztucznym oświetleniu, lekkim mrozie i otaczających wieczornych ciemnościach najlepsi i chętni szlifowali zdobyte już umiejętności, ciesząc się ze swobody zjazdów. Mogliśmy też odpocząć, pławiąc się w nieco bardziej wodnistej odmianie śniegu podczas wizyty w Spindlerouv Mlyn i tutejszym aquaparku. Było to miłą odmianą dla nadwerężonych zjazdami mięśni.

Byliśmy zakwaterowani w pension Sv. Hubert w Dolni Lyseciny, pensjonacie myśliwskim z pięknym widokiem na pobliskie wzgórza. Czeska kuchnia trzy razy dziennie wprawiała nas w dobry humor, który wykorzystywaliśmy skrzętnie podczas wieczornych zajęć. Najbardziej do gustu przypadła nam zabawa „Oczko", która wywoływała mnóstwo emocji i niekiedy kończyła się rozciągniętą koszulką. Równie ciekawe były prezentacje podczas „Mam talent", kiedy nawet wychowawcy prezentowali swoje umiejętności. Były sztuczki magiczne, karciane, popisy wokalne, instrumentalne, a nawet występ mima.

Podczas obozu nie mogło zabraknąć specjalnego hymnu, który nawiązywał do tego, co działo się podczas naszego pobytu w czeskich Karkonoszach. Właściwie trzech hymnów, ponieważ pan Leszek pomógł  ułożyć piosenki zarówno grupie młodszych, jak i starszych, a także wychowawcom i instruktorom. Ich nauka nie była specjalnie trudna, ponieważ wszystkie wykorzystywały popularne polskie utwory i już wkrótce śpiewaliśmy je codziennie podczas podróży autokarem dowodzonym przez pana Tomka.

Sobotnie pożegnanie ze stokami nie mogło być piękniejsze. Po wjeździe gondolami na szczyt przywitała nas wymarzona pogoda – zmrożony śnieg skrzypiał pod nogami, a na niebie bez ani jednej chmury gościło słońce, od którego promieni skrzył się cały świat. Były to ostatnie chwile, kiedy mogliśmy wykorzystać wszystkie umiejętności narciarzy i snowboardzistów, więc nikt nie tracił czasu na zbędny odpoczynek i zjeżdżał do późnego popołudnia, ciesząc się tak łaskawymi „okolicznościami przyrody".

Mamy nadzieję, że za rok będzie równie ciekawie, a wrażenia pozostaną w nas na długo, pozwalając wracać wspomnieniami do tych słonecznych, zimowych chwil.


Świąteczna paczka

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie i rodzice z naszej szkoły aktywnie włączyli się w organizację pomocy przedświątecznej dla najuboższych rodzin mieszkających na terenie parafii pw.  Św. Andrzeja Boboli.  Jak zwykle szczodrość darczyńców przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

7 stycznia   2015 roku otrzymaliśmy list z podziękowaniami od księdza dyrektora Macieja Szmuca następującej treści:

" Caritas Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej składa gorące podziękowania dla Rodziców i Dzieci Prywatnej Szkoły Podstawowej i Prywatnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia za ufundowanie paczek świątecznych dla ubogich rodzin mieszkających na terenie parafii pw. Św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej 22 w Szczecinie.

Dzięki Państwa bezinteresownej pomocy na twarzach wielu dzieci pojawi się uśmiech , a w sercach ich rodziców zagości spokój i radość.

Z należnym szacunkiem

Dyrektor Caritas "


Akcja " Góra Grosza" zakończona!

Akcja " Góra Grosza" zakończyła się zebraniem 31 kilogramów monet groszowych, co dało po przeliczeniu kwotę  574,41 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce!


Jasełka 2014

8 grudnia 2014 roku w godzinach popołudniowych na deskach Teatru Współczesnego zostały wystawione przedstawienia jasełkowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Dzieci z klas młodszych wystawiły spektakl zatytułowany " Prezent dla Łucji". Młodzi wykonawcy zachwycili licznie zgromadzoną widownię niebanalnym śpiewem, tańcem i grą teatralną. Natomiast dzieci z klas IV-VI zaprezentowały przedstawienie " Tradycyjnie, Wesołych Świąt!". Wartka akcja, pełne humoru sceny i wyjątkowe kreacje  aktorskie to niewątpliwe atuty tej sztuki.

Było uroczyście, świątecznie, kolorowo i wesoło! A więc - Wesołych Świąt!!!


Wizyta w teatrze w Schwedt

3 i 4 grudnia 2014 roku uczniowie z klas IV-VI, w ramach współpracy polsko- niemieckiej, wybrali się do teatru w Schwedt na przedstawienie pt. " Trzy złote włosy diabła" na podstawie baśni braci Grimm. Widzów zachwyciła wykonana z dużym rozmachem scenografia, ruchoma scena oraz dobre kreacje aktorskie.Mimo iż na scenie dominował język niemiecki, dzieci , z wielkim zainteresowaniem , śledziły fabułę. Żywo reagowały i włączały się w dialogi.

Okazuje się , iż sztuka pokonuje bariery językowe, a ponadprogramowe zakupy w centrum handlowym "Oder Center" sprawiły, że wizyta u zachodnich sąsiadów stała się jeszcze atrakcyjniejsza:)


"Niepodległa" - przedstawienie z okazji Święta Niepodległościflaga polski

Na kilka dni przed Świętem Niepodległości – 6 listopada 2014 - w naszej szkole odbyła się uroczystość, która przypomniała wydarzenia sprzed stu dwudziestu trzech lat. Za sprawą uczniów z Koła Miłośników Historii oraz pani Beacie Miłkowskiej – nauczycielce historii i opiekunce koła – mogliśmy uczestniczyć w pięknym przedstawieniu pod znamiennym tytułem „Niepodległa", które przywoływało najważniejsze fakty z drogi Polski ku niepodległości.

Nie zabrakło patriotycznych pieśni i Mazurka Dąbrowskiego, który w tym dniu zabrzmiał szczególnie. Chór szkolny oraz towarzysząca mu szkolna orkiestra stanęły na wysokości zadania i wszyscy mogliśmy poczuć ducha tamtych czasów, Drugiej Rzeczpospolitej.

Ciekawe było samo przedstawienie wydarzeń, sylwetki marszałka Józefa Piłsudskiego czy krajów zaborców, które symbolizowały trzy wiedźmy. Aktorzy bardzo wczuli się w swoje role, podchodząc do przedstawienia  
z pełnym zaangażowaniem, więc nie dziwiły momenty wzruszenia. Całość dopełniły deklamowane wiersze.

11 listopada Święto Niepodległości 11 listopada Święto Niepodległości

11 listopada Święto Niepodległości

Przedstawienie było podzielona na dwie tury – oddzielnie dla klas młodszych i starszych. Był to dobry pomysł, ponieważ mniejsza ilość widzów sprzyjała dyscyplinie i odbiorowi sztuki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczestnicy Koła Miłośników Historii równie ciekawie zaprezentują nam naszą niełatwą drogę do niepodległości.


Dzień Czerwonego Kapturka

5 listopada 2014 roku obchodziliśmy, po raz pierwszy,Czerwony Kapturek Dzień Czerwonego Kapturka.

Szkoła zapełniła się baśniowymi bohaterami. Na korytarzach można było spotkać niejednego Czerwonego Kapturka, szczerzącego kły wilka, pędzącego za nim myśliwego czy też podpierającą się laseczką babunię. Dodatkową atrakcję stanowiły występy uczniów z Koła Teatralnego klas szóstych, którzy pod czujnym okiem pani Iwony Waligórskiej przygotowali niezwykle zabawne inscenizacje. Tłumnie zgromadzona brać uczniowska mogła z wypiekami na twarzach śledzić losy Czerwonego Kapturka, a raczej Czerwonych Kapturków, bowiem na deskach sceny szkolnej pojawił się tłum dziewczynek w czerwonych czapeczkach, które przybyły z różnych zakątków naszego globu!

Dzień Czerwonego Kapturka Dzień Czerwonego Kapturka Dzień Czerwonego Kapturka

Dzień Czerwonego Kapturka Dzień Czerwonego Kapturka

To był niezwykły, wypełniony gwarem i zabawą dzień!


Wycieczka do Berlina

21 i 22 października 2014 roku uczniowie z klas IV-VI udali się do stolicy Niemiec, na wycieczkę pod hasłem:
" Podróże w czasie". Na początku zwiedzili strefę dawnego Muru Berlińskiego. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści pana przewodnika o czasach, gdy Berlin był podzielony na dwie części. Następnie dzieci  odwiedziły trzy muzea: Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Historii Berlina wraz z bunkrem antyatomowym i Muzeum Techniki.

Kolejny raz uczniowie przekonali się , że niemiecka metropolia ma do zaoferowania turystom wiele niezwykłych miejsc, które na długo pozostaną w ich pamięci.


Wizyta w Łęczynie

17 października 2014 roku uczniowie z klasy III b i III m wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego w Łęczynie. Ala Marcińczyk z klasy III m opisała swoje wrażenia w następujący sposób:

" W zaplanowanym na październik terminie, moja klasa, wraz z III b, pojechała na wieś. Spotkaliśmy się przy autokarze.Po dotarciu na miejsce, zjedliśmy przygotowane przez naszych rodziców produkty.Wreszcie wyruszyliśmy na spacer, podczas którego trafiliśmy na pole buraczane.Wyrywaliśmy buraki cukrowe i nieźle się przy tym bawiliśmy! Następnie poszliśmy oglądać maszyny rolnicze. Mieliśmy też okazję zobaczyć dziki, które napędziły nam strachu. Pod koniec pobytu piekliśmy przy ognisku kiełbaski. Przed powrotem , ja i moja koleżanka z klasy III b, wręczyłyśmy szefowi gospodarstwa, w którym gościliśmy, sadzonkę drzewka. Wróciliśmy w wesołym nastroju.

To był bardzo przyjemny dzień!"


Jesienna wycieczka klas czwartych

Pierwszego października klasy czwarte wzięły udział w zajęciach integracyjnych nad Jeziorem Głębokim. W planie był spacer wokół jeziora, ale wizyta  w parku linowym, gry i zabawy oraz ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek pochłonęły nas bez reszty. Humory dopisywały wszystkim, choć nie obyło się też bez strachu. Niektórzy weszli trochę za wysoko i potrzebowali pomocy wykwalifikowanych instruktorów. Nikomu nic się nie stało, nawet panie poradziły sobie z jedną z tras. Wróciliśmy zadowoleni prosto na pyszne łazanki w szkolnej stołówce. Gdybyż codziennie można było tak spędzać czas...

Taka jesienna wyprawa staje się tradycją klas czwartych.


Dzień Chłopaka w naszej szkole

30 września 2014 roku obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

Wszyscy młodzi mężczyźni, którzy chcieli uniknąć w tym dniu jakże kłopotliwego pytania z trzech ostatnich lekcji przy nauczycielskim stoliku, przyszli nieco odmienieni:) Jakby trochę starsi! A to wszystko za sprawą wąsów, które niespodziewanie pojawiły się pod ich nosami.

To nie koniec niespodzianek. Wychowawcy zadbali o to, by ten poniedziałkowy dzień był wyjątkowy. Niektóre klasy poszły do kina, inne w "szkolnym zaciszu" delektowały się smakowitą pizzą lub wybornym serniczkiem.

Kochani Mężczyźni: Wszystkiego najlepszego !!!


WYNIKI XIV KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „WSPOMNIENIA Z WAKACJI"

W tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Wspomnienia z wakacji" udział wzięli uczniowie klas młodszych i starszych, którzy zgłosili do konkursu 47 zdjęć. Jury w składzie: Pani Anna Januszewska – Wierzba,  Pani Krystyna Bujak, Pani Katarzyna Krawiec wybrały najbardziej niezwykłe zdjęcia.

I MIEJSCE

Tania Rotkiewicz kl. II M

II MIEJSCE

Lenka Kołodziejska kl. „0" A

Jagoda Kołodziejska kl. II B

III MIEJSCE

Olek Hamerski kl. II M/S

Borys Kołodziejski kl. II M/S

WYRÓŻNIENIA

Lena Pierzchała kl. IV B

Wojtek Wrzesiński kl. „0" A

Marcelina Zienkiewicz kl. VI M

Mila Kreft – Sietnicka kl. VI M

Ida Kreft – Grygierczyk kl. „0" A

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie! Gratulujemy laureatom!


70. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

" Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Przed 75 laty, 27 września 1939 r.,rozpoczęto tworzenie struktur Podziemnego Państwa Polskiego. Było ono fenomenem na skalę światową.Tajne struktury państwa polskiego ,podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju.Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji "Burza", której 70. rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej,niepodległościowej tradycji,która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury."

(fragment listu otwartego Prezesa IPN dr Łukasza Kamińskiego)

Obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

26 września 2014 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca tamte wydarzenia. Goście spotkali się pod pomnikiem Armii Krajowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W obchodach rocznicowych uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Na spotkanie przybyli żołnierze AK, ich rodziny, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wojsko, prezydent miasta Piotr Krzystek i przedstawiciele władz samorządowych. Uczniowie z uwagą wysłuchali wystąpienia prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pani Stanisławy Kociełowicz i przemówienia pana prezydenta.

Nasza szkoła pamięta  o Polskim Państwie Podziemnym i jego bohaterach.


Wybory do Samorządu Szkolnego

22 września 2014 roku odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Po ciekawej kampanii wyborczej uczniowie klas IV-VI wybrali swoich przedstawicieli. Oto oni:

  • Anna Kazimierska z klasy VIa
  • Aleksandra Stelmaszczuk z klasy VIm
  • Martyna Wabia z klasy IV a

Dziewczyny! Liczymy na Waszą kreatywność!


Wycieczka klas szóstych do ośrodka szkoleniowo - badawczego w zakresie energii odnawialnej w Ostoi.

19 września 2014 (piątek) klasy 6a i 6m wybrały się na wycieczkę do Ośrodka szkoleniowo -badawczego w Ostoi.  Tematem spotkania była energia odnawialna, szczególnie energia Słońca.

W trakcie podchodów szukaliśmy informacji i odpowiadaliśmy na pytania dotyczących biomasy, kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, energii wiatrowej, itp.

6_klasy_w_Ostoi_1 aa solary

Na zajęciach warsztatowych pogłębiliśmy wiedzę na temat energii Słońca. Dzieci wykonały małe autka solarowe i sprawdziły czy poruszają się za pomocą światła lub słońca. Mogliśmy pojeździć gokartami napędzanymi energią słoneczną. W końcu odpoczywaliśmy przy ognisku z kiełbaskami i herbatą w ogrodzie nad pięknym stawem. Było wspaniale!

***

Wyjazd integracyjny klas trzecich

W dniach: 15-16 września 2014 roku uczniowie z klasy IIIa/s i IIIm wybrali się na wycieczkę do Podgrodzia w celu zintegrowania swoich nieco zmodernizowanych zespołów klasowych. Sprzyjająca aura i przepiękne plenery sprawiły, że ten dwudniowy wyjazd na długo pozostanie we wspomnieniach trzecioklasistów. Zresztą,oddajmy głos samym uczestnikom:

"15 września całą klasą wybraliśmy się do Podgrodzia. Po drodze zatrzymaliśmy się w rezerwacie ptaków Świdwie. Poznaliśmy wiele gatunków ptaków oraz węży. Potem poszliśmy na wieżę widokową. Na koniec zasadziliśmy drzewo. Następnie dotarliśmy do ośrodka i się rozlokowaliśmy. Na początku zjedliśmy obiad, a potem poszliśmy na Orlik 2012 i graliśmy w piłkę nożną. Po drodze do ośrodka zrobiliśmy zakupy w sklepie spożywczym. Kiedy wróciliśmy do hotelu, to umyliśmy się i ubraliśmy w pidżamy. Potem urządziliśmy "pidżama-party" i poszliśmy spać. Następnego dnia byliśmy na bardzo długiej wycieczce w Nowym Warpnie. Po obiedzie udaliśmy się nad Zalew Szczeciński.

Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni! Na wycieczce było wspaniale!"

Ala Marcińczyk i Jaś Pełczyński z klasy IIIm

***

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 przebiegło bez żadnych  zakłóceń. No, może z jednym wyjątkiem – zakłócony został spokój wszystkich tych, którzy łudzili się, że wakacje potrwają jeszcze miesiąc. Niestety, tak się nie stało i „punktualnie" 1 września szkolna hala zapełniła się rozczarowanymi tym faktem uczniami.

Przemówienie pani dyrektor Renaty Wysokińskiej, choć ciepłe i pełne „zachęt" do patrzenia z optymizmem na nowy rok szkolny, zawierało dosyć nieprzyjemne słowa typu „nauka", „obowiązek", „lekcje" i temu podobne. Całe szczęście, że szkolny chór wykonał pokrzepiającą pieśń „Iść, ciągle iść, w stronę słońca", która choć na chwilę dała odpocząć wyobraźni, kierując ją ostatni raz na wakacyjne manowce.

We wspomnieniach powróciliśmy również do tego okresu naszej historii, który naznaczony jest piętnem drugiej wojny światowej. Pani Beata Miłkowska opowiedziała o bohaterskich powstańcach, którzy sześćdziesiąt lat temu z odwagą i poświeceniem bronili naszej stolicy. Po krótkiej historii powstania warszawskiego zadźwięczał pierwszy dzwonek, a na osłodę tego „przykrego" faktu pan Leszek Bazyliński, szkolny polonista, zadeklamował wiersz swojego autorstwa. Celna pointa na końcu poprawiła humory zebranym i „rozejście" się do klas (tak, tak, w naszej szkole 1 września mamy od razu lekcje!) nie było już tak nieprzyjemne. Ba! Na twarzach niektórych pojawił się nawet szelmowski uśmiech...

***