Współpraca

W programie naszej szkoły znaczącą rolę odgrywa kształcenie umiejętności językowych. Odbywa się ono nie tylko w ramach codziennych zajęć z języka niemieckiego, lecz również poprzez program współpracy z partnerami niemieckimi.
Od kwietnia 2008 roku rozpoczęliśmy współpracę z PTSM (Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych), co zaowocowało licznymi spotkaniami z grupami partnerskimi  z Niemiec.
Wymiana międzynarodowa jest od lat jednym z istotnych elementów nauki języka niemieckiego w naszej szkole. Dzięki  niej  mali poligloci poznają zwyczaje, historię, kulturę i życie codzienne w  kraju partnerskim, mogą wykorzystać w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywane na lekcjach języka niemieckiego oraz poszerzać je, a co najważniejsze wśród wielu uczniów wzrasta motywacja do nauki języka.

Nauka języka niemieckiego rozpoczyna się już w klasie pierwszej!
Pracujemy na podręcznikach wydawnictwa Hueber i Langenscheidt zgodnie z poziomami językowymi Rady Europy. Książki  zawierają wiele ciekawych gier, zabaw i piosenek, bardzo wskazanych w nauczaniu dzieci.Lekcje urozmaicone są dodatkowymi materiałami, które motywują uczniów do nauki. Praca w grupach, w parach czy stosowane metody aktywizujące wzmacniają motywację uczniów do nauki i dzięki temu przełamują barierę strachu przed mówieniem.


WYDARZENIA w roku szkolnym 2017/2018


09.04 - 13.04.2018 Wymiana polsko - niemiecka

Och, trudno się było rozstać. Uściski, łzy, wsiadanie i wysiadanie z autokaru, rozpaczliwe wypisywanie na WhatsAppie… Zaraza, zaraz, od początku!

Pięć dni wcześniej w przepiękne kwietniowe „samopołudnie" przyjechali do nas goście z Niemiec – nasi rówieśnicy z równoległej klasy szkoły w Prerow. Była to „rewizyta" – w pierwszym tygodniu września to my gościliśmy przez tydzień w ich miejscowości nad brzegiem Bałtyku. Pomogliśmy z bagażami, oprowadziliśmy ich po szkole, pokazując nowe klasy, i zaprosiliśmy do pracowni ceramiki, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez panią Anię. Byli z nami pani Krysia i pan Leszek. To oni i pani Donata zaplanowali cały pięciodniowy pobyt w Szczecinie.

1 2

4 

Przez te kilka dni nasi goście zwiedzali podziemny schron przy dworcu kolejowym, Wały Chrobrego, Filharmonię Szczecińską, Akademię Sztuki (uczestniczyliśmy przy tej okazji w warsztatach perkusyjnych i malarskich) i – obowiązkowo – kultowego „Pasztecika" przy alei Wojska Polskiego. Nie to było jednak najważniejsze – chodziło przecież o integrację, o poznawanie innych osób, rozmowy – to wszystko najlepiej udawało się podczas mniej formalnych punktów: zabaw na Jasnych Błoniach (przy tej okazji spotkaliśmy się z prezydentem Szczecina!), całodniowym wyjeździe do gospodarstwa agroturystycznego w Dłusku, malowaniu wzajemnych portretów, a nawet zabaw na szkolnym podwórku.

5

7 8

10 11

13 14

15 17

20 19

Wymiana polsko-niemiecka skończyła się dla wszystkich zbyt szybko – zżyliśmy się przez te pięć dni ze sobą, a wspólne działania zaowocowały znajomościami, które (tu uchylę rąbka tajemnicy) trwają do dzisiaj (ach, te internetowe komunikatory!). Mamy nadzieję, że nasza cała klasa 5m będzie mogła w przyszłym roku – już jako 6m – ponownie uczestniczyć w tak ciekawej międzynarodowej przygodzie.

04.09. - 08.09. - Odwiedziny u niemieckich przyjaciół

W dniach 04.09.- 08.09 2017 uczniowie klasy 5m wraz z paniami Krystyną Bujak i Donatą Kozińską brali udział w wymianie polsko- niemieckiej ze szkołą partnerską z Prerow. Przez 5 dni uczniowie odwiedzili ciekawe miejsca na półwyspie Darß, ćwiczyli umiejętności językowe i poznawali kulturę i zwyczaje mieszkańców półwyspu oraz życie szkolne uczniów z Niemiec. Zwiedzali między innymi latarnię morską w Prerow, brali udział w warsztatach żeglarskich w Wieck oraz warsztatach fotograficznych w Zingst, szukali bursztynów na plaży oraz rzeźbili w kamieniu w Experimentarium. We wszystkie te miejsca przemieszczali się rowerami, co wzmocniło ich siły przed powrotem do szkoły. Wszyscy wrócili zadowoleni, czekając na wizytę uczniów z Niemiec w Szczecinie, która odbędzie się wiosną.


WYDARZENIA w roku szkolnym 2014/2015


22 września 2014 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów z niemieckiej szkoły Freie Schule Angermünde.

Po wspólnym śniadaniu, przy siedmiu stanowiskach z przygotowanymi przez nas zadaniami, rozmawialiśmy z  gośćmi na różne interesujące nas tematy. Następnie oprowadziliśmy  niemieckich kolegów po szkole, a potem odbyliśmy lekcję muzyki. Wspólnie śpiewaliśmy, tworzyliśmy obrazy do dźwięku oraz bawiliśmy się chustą animacyjną.  Po obiedzie spędziliśmy trochę czasu na naszym szkolnym podwórku i pożegnaliśmy się z gośćmi, wymieniając się drobnymi upominkami.

Wymiana polsko-niemiecka (Angermünde)  Wymiana polsko-niemiecka (Angermünde)  Wymiana polsko-niemiecka (Angermünde)

 ... 

 15 września 2014 roku uczniowie z klasy VI m udali się do partnerskiej szkoły Freie Schule Angermünde w Angermünde.

Zostaliśmy przywitani pysznym poczęstunkiem, a po nim odbyły się zawody sportowe. Każdy z nas musiał zaliczyć poszczególne stacje. Niemieccy uczniowie byli  przewodnikami, którzy wyjaśniali nam wszystkie zadania.

Wymiana polsko-niemiecka (Angermünde)  Wymiana polsko-niemiecka (Angermünde)  Wymiana polsko-niemiecka (Angermünde)

Po zawodach poczęstowano nas pyszną pizzą. Przed wyjazdem do Szczecina znalazł się jeszcze czas na kilka dodatkowych  konkurencji sportowych. Wszyscy otrzymaliśmy medale oraz wymieniliśmy się drobnymi podarunkami.

Do Szczecina wróciliśmy pełni pozytywnej energii.

 ...